7. Sınıf Matematik: Rasyonel Sayıları Sayı Doğrusunda Gösterme TEST - 1


Rasyonel Sayıları Sayı Doğrusunda Gösterme konusu 7. Sınıf Matematik test soruları. Online 7. Sınıf Matematik Rasyonel Sayıları Sayı Doğrusunda Gösterme Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
7. Sınıf Matematik: Rasyonel Sayıları Sayı Doğrusunda Gösterme TEST - 1
1.
Doğru Cevap: "D" CEVAP D
Soru Açıklaması
2.
Doğru Cevap: "D" CEVAP D
Soru Açıklaması
3.
İngilizce öğretmeni Kenan Bey, öğrencilerine Türkçe karşılığını ezberlemeleri için ödev olarak kelimeler vermiştir. Aşağıda öğrencilerin bu kelimelerin kaçta kaçını ezberledikleri verilmiştir.

Buna göre hangi öğrenci, diğerlerinden daha az kelime ezberlemiştir?

Doğru Cevap: "C" CEVAP C
Soru Açıklaması
4.
Doğru Cevap: "A" CEVAP A
Soru Açıklaması
5.


Yukarıdaki ondalık gösterimler rasyonel sayıya dönüştürülüyor. Rasyonel sayılarda pay ve payda en sade hâle getiriliyor. Tam sayılı kesirler bileşik kesre dönüştürülüyor.

Oluşan 4 rasyonel sayıda pay ve paydadaki doğal sayılar; aşağıdaki bulmacada yatay, dikey ya da çapraz olarak karalanıyor.

Doğru Cevap: "B" CEVAP B
Soru Açıklaması
6.
Dört arkadaş bir torbadan üzerinde rasyonel sayı yazılı kartlardan birer tane alıyor. Çektikleri kartlarda yazan rasyonel sayılar şu şekildedir;Bu rasyonel sayılarla aşağıdaki torbada verilen rasyonel sayılar karşılaştırıyor. Kendi kartlarında yazan rasyonel sayılardan büyük kaç tane sayı varsa o kadar cevizi sepetlerine atıyorlar.Buna göre en az cevizi kim alır?
Doğru Cevap: "A" Ahmet
Soru Açıklaması
7.
Dört boyacı uzun kenarları eşit uzunlukta olan aşağıdaki duvarları eşit zamanlarda boyuyorlar.Patronları bu boyacılara fazladan pirim verecektir ve bu pirimler boyadıkları duvarların küçük kenar uzunluklarını büyük kenar uzunluklarına bölüp ortaya çıkan rasyonel sayılara göre verilecektir. Büyük rasyonel sayı olan en fazla miktarı, en küçük rasyonel sayı olan en küçük miktardaki pirimi alacak şekilde sıralanacaktır.

Buna göre en az pirim alan hangi boyacıdır?
Doğru Cevap: "B" Ferhat
Soru Açıklaması
8.
Doğru Cevap: "D" 1 → nişasta, 2 → şeker, 3 → süt, 4 → un
Soru Açıklaması
9.


Babası Buğra'ya her hafta salı günü haftalık harçlığı olarak sabit bir miktar para vermektedir. Buğra babasıyla şu
şekilde anlaşıyor, nisan ayından itibaren bulundukları ayın toplam gün sayısı payda, ayın günleri de pay olacak şekilde kesirleri yazacaklar ve bu kesirlerin ondalık gösterimlerini yazacaklar. Ondalık gösterimin devirli olmadığı günlerde Buğra, her hafta aldığı harçlık miktarı kadar para alacak devirli ise o gün harçlık almayacaktır.

Örneğin;Buna göre Nisan ayında Buğra'nın alacağı harçlıklarla ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur? (Mart ayında 5 salı vardır.)
Doğru Cevap: "D" Nisan ayında aldığı toplam harçlık önceki ay aldığı harçlığın 2 katıdır.
Soru Açıklaması
10.
Betül kitaplığındaki kitapların bir kısmını kütüphaneye bağışlayacaktır. Bağış yapmadan önce kitaplarını türlere göre sınıflandırıp tüm kitapların kaçta kaçı olduklarını gösteren aşağıdaki tabloyu hazırlıyor.Betül her türde bağış yaptıktan sonra her türde kalan kitaplarının sayılarının eşit olduğunu görüyor.

Buna göre hangi tür kitaptan en az bağış yapmıştır?
Doğru Cevap: "A" Öykü
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.