7. Sınıf Türkçe: Metin Türleri TEST - 1


Metin Türleri konusu 7. Sınıf Türkçe test soruları. Online 7. Sınıf Türkçe Metin Türleri Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
7. Sınıf Türkçe: Metin Türleri TEST - 1
1.
Türk öykücülüğünün önemli yazarlarından biri olan Memduh Şevket Esendal, 29 Mart 1883’te Çorlu’da doğdu. Çocukluğu savaş yıllarına rastladığı için ve maddi sıkıntılar nedeniyle düzenli bir eğitim göremedi. Kendi kendisini yetiştirdi; Arapça, Farsça, Fransızca öğrendi. Babasının ölümünden sonra çalışarak ailesine baktı. İlk öyküleri Meslek gazetesinde yayımlandı. 16 Mayıs 1952’de Ankara’da yaşamını yitirdi.

Bu metin aşağıdaki yazı türlerinin hangisinden alınmıştır?
Doğru Cevap: "A" Biyografi
Soru Açıklaması
2.
Bir ikilidir ağlamak ve gülmek. Ağlamak çaresizlik, zayıflık, güçsüzlük değildir bence. Eminim sizin için de geçerlidir bu durum. Gariptir belki ama ben ne zaman ağlayan birini görsem üzüldüğüm kadar sevinirim de. Çünkü ağlayan sevmeyi de bilir. Ağlayan insan gülmenin kıymetini sindirmiştir içine. Onun kalbi henüz nasır tutmamıştır. Yüreği katılaşmamış, duyguları ölmemiştir.

Bu metin aşağıdaki yazı türlerinin hangisinden alınmış olabilir?
Doğru Cevap: "A" Söyleşi
Soru Açıklaması
3.
Asık suratlı insanlardan hoşlanır mısınız, desem tabii bana gülersiniz. Zaten ben de biraz gülmeniz için söze böyle başladım. Güler yüze ve gülmeye dair olan bu konuşmayı asık suratla dinlemenizi istemem tabii. Konuşurken söze başladığınız sırada karşınızdakinin kaşlarını çattığını, asık bir suratla sizi dinlediğini görürseniz konuşma hevesiniz kırılır.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Söyleşi
Soru Açıklaması
4.
Aşağıdakilerden hangisi farklı bir yazı türünden alınmıştır?
Doğru Cevap: "B" Denizler, dağlar, çiçekler, kuşlar gibi mevsimlerin de bir dili vardır hayat telaşından uzaklaşıp sustuğumuzda ruhumuza fısıldayan.
Soru Açıklaması
5.
Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre yapısı matematiksel olan Türkçe, en kolay öğrenilen dil. Özbekler, Azeriler ve Kazaklar gibi Avrupalılar da Türkçeyi kolay öğreniyor. Bir araştırmaya göre ana dillerini en kolay Türk çocukları öğreniyor. Türklerin zorlanmadığı yabancı diller ise Farsça ve Fransızca. Dil bilimci Doç. Dr. Melin Haser de “Türkler en rahat Farsça ve Fransızca öğrenebilir.” diyor.

Aşağıdakilerden hangisi bu metnin özelliklerinden değildir?
Doğru Cevap: "D" Tartışmacı bir üslup kullanılması
Soru Açıklaması
6.
Eserlerimi yazarken kim, ne diyecek derdine düşmem. İçimden geldiği gibi samimi bir dille yazarım. İçimdekileri döker, iç sesimle konuşurum.

Böyle konuşan bir yazarın aşağıdakilerden hangisini yazması beklenemez?
Doğru Cevap: "C" İlk Türk devletlerinin başında hükümdar bulunurdu. Bu hükümdarlara han, hakan, kağan isimleriyle hitap edilirdi. Türklerde hükümdara devleti yönetme hakkının Gök-Tanrı tarafından verildiğine inanılırdı ve hükümdar bu nedenle devleti en iyi şekilde yönetirdi.
Soru Açıklaması
7.
Söyleşi türünde yazar, kişisel görüş ve düşüncelerini fazla derinleştirmeden, okuyucuyla konuşuyormuş gibi samimi bir havayla aktarır.

Bu açıklamaya göre aşağıdakilerden hangisi söyleşi türünden alınmış olabilir?
Doğru Cevap: "A" Yahu siz de benim gibi mi düşünüyorsunuz? İnsanımızda bir alışveriş çılgınlığı türememiş mi? Ara ara gittiğim alışveriş merkezlerinde rastlıyorum. İnsanlar harıl harıl alışveriş yapıyor. Alışveriş arabasını eline alan, gezdiği her raftan, ne varsa neredeyse hiç bakmadan düşünmeden atıyor arabasına. Evdeki bir eksik için gittiği alışveriş merkezinden bin şey alarak dönüyor evine. Sizce de bu, bir hastalık değil mi? Şahsen ben, bu durumu hastalık olarak kabul ediyorum.
Soru Açıklaması
8.
Bir köpek havladı. Yörük Hoca çubuğunu ağzından çekti. Galiba geliyorlardı. Öksürükler, lakırdılar işitildi. Kezban, avluya çıkan kapıyı açıyordu. Gelenler yedi kişiydi. Oda doldu; sedire çıkmayanlar, ocağın çevresine çöktüler. En ihtiyarları Hacı Durmuş, Yörük Hoca’nın yanına oturdu. Birbirlerini Sivastopal’dan tanıyorlardı. Hoca’yı yirmi yıl önce, bu köye yerleşmeye razı eden bu arkadaşıydı. Bölükte ona “Cin Durmuş” derlerdi. Bir gece Rus generalinin şapkasını, kılıcını çadırından aşırmış; bizim ordugâha getirmişti.

Bu metin aşağıdaki yazı türlerinin hangisinden alınmıştır?
Doğru Cevap: "A" Hikâye
Soru Açıklaması
9.
Bir kimsenin kendi başından geçenleri veya tanık olduğu olayları anlattığı esere - - - - denir. Edebiyat türlerinin en yaygınlarından biridir. Öteki edebiyat türlerinde olduğu gibi insanoğlunun, yaşantılarını başkalarıyla paylaşma ihtiyacından doğmuştur. Böylece insan, geçmişi çeşitli yönleriyle yeniden yaşar.

Bu metinde boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?
Doğru Cevap: "C" anı
Soru Açıklaması
10.
Çin, Ay’ın karanlık yüzünü keşfetmek için Çüeçiaa iletişim uydusunu uzaya gönderdi. Çin’deki bir haber ajansı, uydunun ülkenin güneybatısındaki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezinden, Long March-4C roketiyle uzaya gönderildiğini duyurdu. Ay’ın karanlık yüzünü keşfetmesi amaçlanan uydu, aynı zamanda Çin’in Ay’a göndermeyi planladığı Çang’ı-4 keşif aracı ile Dünya ve Ay arasındaki iletişimi de sağlayacak.

Bu metin aşağıdaki yazı türlerinin hangisinden alınmıştır?
Doğru Cevap: "A" Haber yazısı
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.