11. Sınıf Matematik: 2. Derece Fonksiyon Problemleri TEST - 1


2. Derece Fonksiyon Problemleri konusu 11. Sınıf Matematik test soruları. Matematik 2. Derece Fonksiyon Problemleri Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
11. Sınıf Matematik: 2. Derece Fonksiyon Problemleri TEST - 1
1.
Çevresi 24 birim olan dikdörtgenin alanının en büyük değeri kaçtır?
Doğru Cevap: "D" 36
Soru Açıklaması
2.


Buna göre bahçenin alanı en büyük kaç m2 dir?
Doğru Cevap: "B" 200
Soru Açıklaması
3.
Bir malın a alış fiyatı ile b satış fiyatı arasında b = –a2 + 21a + 150 bağıntısı olduğuna göre, bu malın satışından elde edilecek maksimum kâr kaç TL dir?
Doğru Cevap: "C" 250
Soru Açıklaması
4.
Yukarı doğru fırlatılan bir cismin zamana bağlı yüksekliğini veren ifade h(t) = –6t2 + 36t + 33 olduğuna göre, bu cisim en fazla kaç m yükselir?
Doğru Cevap: "E" 87
Soru Açıklaması
5.


Şekilde K noktasında bulunan bir sporcu elindeki gülleyi attığında, gülle parabol boyunca M(10, 80) noktasından geçerek L noktasına 12 saniye sonra varıyor.

Buna göre, gülle, K noktasından en fazla kaç metre uzaklaşır?
Doğru Cevap: "D" 144
Soru Açıklaması
6.
İki pozitif reel sayının birisinin 2 katı ile, diğerinin 3 katının toplamı 48 olduğuna göre, bu sayıların çarpımı en çok kaçtır?
Doğru Cevap: "A" 96
Soru Açıklaması
7.


t saniye cinsinden zaman olmak üzere topun yükseklik denklemi h(t) = –3t2 + 18t + 7 olduğuna göre, çocuğun topu gördüğü maksimum yükseklik bulunduğu yerden kaç metredir?
Doğru Cevap: "B" 34
Soru Açıklaması
8.
x, satılan ceket sayısı olmak üzere, bir mağazanın ürünlerinden elde edilen kârı veren denklem, K(x) = 600x – 2x2 olduğuna göre, en çok kaç ceket satıldığında en fazla kâr elde edilir?
Doğru Cevap: "A" 150
Soru Açıklaması
9.
Kızılay Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan bir büfe günlük meyve suyu satışı yapmaktadır. Günlük x bardak satıştan elde ettiği kâr denklemi;

K(x) = – 0,001x2 + 2x + 500

olduğuna göre, bu satıştan en çok kaç lira kâr eder?
Doğru Cevap: "E" 1500
Soru Açıklaması
10.


Şekildeki –x2 + 9x parabolü, parabolün üzerinde M noktası ve M noktasının x ekseni üzerindeki dik iz düşme Z noktası verilmiştir. E(9, 0) noktası olmak üzere, |MZ|+|EZ| nin en büyük değeri kaçtır?
Doğru Cevap: "C" 25
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.