Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

YKS'ye hazırlanan öğrenciler TYT ve AYT Sınav sonuçlarına göre yerleşeceğiniz üniversitelerin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları verilerini aşağıdaki sekmeler de bulabilirsin. Aşağıdaki Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları verileri OSYM tarafından paylaşlmıştır ve her yıl güncellenmektedir.

 

Türkiye'deki Üniversiteler Hakkında;

Türkiye'de 2024 yılı itibaryla 206 üniversite vardır. Bunlardan 131'i devlet üniversitesi, 75'i vakf üniversitesidir.

Devlet üniversitesi, yönetim olarak herhangi bir vakıf veya özel kurumla bağlantıs bulunmayan, bütçesi devlet tarafından karşılanan üniversite tipidir. 2008 yılında alınan yeni üniversitelerin kurulması kanunuyla Türkiye'nin her ilinde en az bir devlet üniversitesi bulunmaktadır.

Türkiye'de en çok üniversitenin bulunduğu şehir, 59 üniversite ile İstanbul.

İstanbul'da 14 devlet üniversitesinin yanı sıra 45 vakıf üniversitesi faaliyet gösteriyor. Vakıf niversitelerinin yarısından fazlasının İstanbul'da kurulduğu dikkati çekiyor.

2 Yllık (Önlisans) Bölümleri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

 

TYT Sınavı ile alan 2 yıllık (önlisans) bölümlerinin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları açıklandı. Sizler için tablolar halinde hazırladğımız 2 yıllık bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları verilerini aşağıdaki bağlantıları kullanarak bulabilirsin. Bu sayfadaki verileri 2023 yılına aittir ve 2024 yılında tercih yapacak öğrenciler için rehber olarak hazırlanmıştr.

 

Aşağıdaki arama kutucuğuna istediğin 2 yıllık (Önlisans) bölümünü yazarak arama yapabilirsin.

 
2 Yıllık (Önlisans) Bölümleri'nin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

4 Yıllık (Lisans) Bölümleri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

 

YKS Sınavı ile alan 4 yıllık (Lisans) bölümlerinin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları açıklandı. Sizler için tablolar halinde hazırladığımız 4 yıllık bölümlerin Taban Puanlar ve Başarı Sıralamaları verilerini aşağıdaki bağlantıları kullanarak bulabilirsin. Bu sayfadaki verileri 2023 yılına aittir ve 2024 yılında tercih yapacak öğrenciler için rehber olarak hazırlanmıştır.

 

Aşağıdaki arama kutucuğuna istediğin 4 yıllık (Lisans) bölümünü yazarak arama yapabilirsin.

 
4 Yıllık (Lisans) Bölümleri'nin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Hangi Bölüm İçin Kaç Net Gerekli ?

 

Çoğumuzun merak ettiği soru üniversite bölümleri için kaç net yapmam gerekli ?

 

Sizler için hazırladığımız aşağıdaki listede OSYM tarafından paylaşılan Üniversite Bölümlerine ait Katsayı, Yerleşen Kişinin OBP Puanı ve Net Sayıları'na ulaşabilirsin. Aşağıdaki veriler 2023 Yılınn adaylarına aittir ve 2024 Yılında tercih yapacak öğrenciler için rehber olarak hazırlanmıştır.

 

Aşağıdaki arama kutucuğuna merak ettiğin bölümü yazarak arama yapabilirsin.

 
Hangi Bölüm İçin Kaç Net Gerekli?

Liseler Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri

 

LGS sınavı her yıl, MEB kapsamında düzenli olarak yapılan bir sınavdır. LGS sınavında aldığınız puanlara göre lise tercihlerinde bulunabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız Liselere ait Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri verilerini aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

 

Aşağıdaki arama kutucuğuna istediğin şehirin ismini yazarak arama yapabilirsin.

 
Liseler Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimleri