6. Sınıf Fen Bilimleri: Güneş ve Ay Tutulmaları TEST - 1


Güneş ve Ay Tutulmaları konusu 6. Sınıf Fen Bilimlerii test soruları. Online 6. Sınıf Fen Bilimlerii Güneş ve Ay Tutulmaları Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
6. Sınıf Fen Bilimleri: Güneş ve Ay Tutulmaları TEST - 1
1.
Kaan gündüz gökyüzünde hiç bulut olmamasına rağmen Güneş ışınlarının birdenbire azaldığını ve bir süre Güneş’in görünmez olduğunu anne ve babasına anlatarak bu olayla ilgili şekildeki görseli ailesine göstermiştir.Buna göre Kaan’ın ailesine anlattığı olay aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "A" Güneş tutulması
Soru Açıklaması
2.
El feneri, pinpon topu ve basketbol topu kullanılarak Ay tutulması olayı açıklanmaya çalışılıyor. El feneri Güneş’i, pinpon topu Ay’ı ve basketbol topu’da Dünya’yı temsil etmektedir.

Buna göre, aşağıdaki durumlardan hangisi Ay tutulmasını temsil etmektedir?

Doğru Cevap: "D" CEVAP D
Soru Açıklaması
3.
Şekilde Güneş ve Ay tutulmaları X ve Y ile gösterilmiştir.Buna göre X ve Y tutulmaları Ay’ın hangi evrelerinin olduğu günlerde görülür?

Doğru Cevap: "C" CEVAP C
Soru Açıklaması
4.
Ay ve Güneş tutulması ile ilgili olarak öğrenciler şekildeki bilgi kartlarını hazırlamışlardır.Buna göre hangi öğrenci farklı bir tutulma ile ilgili bilgi vermiştir?
Doğru Cevap: "B" Alper
Soru Açıklaması
5.
Güneş tutulması, sırasında güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasını engelleyen Ay’dır. Ay, Dünya ile Güneş arasına girerek kısa süreliğine Dünya’dan Güneş’in görülmesini engeller. Bu olay Güneş tutulması olarak adlandırılır. Güneş tutulması Ay’ın gölgesinin Dünya’ya düştüğü bölgelerde gözlenebilir.

Şekilde Güneş tutulması sırasında, Güneş, Dünya ve Ay’ın konumları ve Dünya üzerindeki K, L, M ve N noktaları gösterilmiştir.Buna göre, Dünya üzerindeki K, L, M ve N noktalarında bulunan bir kişi hangi noktada Güneş tutulmasını kısa bir süreliğine gözlemleyebilir?
Doğru Cevap: "A" K
Soru Açıklaması
6.
İdil el feneri strafor top ve pinpon topu kullanarak Ay tutulmasının nasıl gerçekleştiğini şekildeki modeli kullanarak gösteriyor.İdil’in hazırladığı model ile ilgili olarak;

I. El feneri Güneş’i, strafor top Dünya’yı ve pinpon topu Ay’ı temsil eder.

II. Ay, Dolunay evresindedir.

III. Ay’ın gölgesi Dünya üzerine düşer.

verilen yargılardan hangileri söylenebilir?
Doğru Cevap: "C" I ve II.
Soru Açıklaması
7.
Bir öğrenci elma, top ve bilye kullanarak şekildeki Güneş, Dünya ve Ay modelini oluşturuyor.Bu modelin güneş tutulmasını göstermesi için öğrenci aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?
Doğru Cevap: "A" Bilye ile elmanın yerini değiştirmelidir.
Soru Açıklaması
8.


Güneş tutulması ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
Doğru Cevap: "D" Güneş, Dünya ile Ay’ın arasındadır.
Soru Açıklaması
9.


Yukarıdaki görsele göre hangi seçenekteki ifade doğrudur?
Doğru Cevap: "C" Ay hiçbir zaman 4 konumunda olamaz.
Soru Açıklaması
10.
Şekildeki Ay ve Güneş tutulmalarını inceleyen Burak Ay tutulmasında Ay’ın tamamını karanlıkta kaldığını, Güneş tutulmasında ise Dünya’nın her yerinin karanlıkta kalmadığını fark ediyor.Burak’ın fark ettiği durumun nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Dünya’nın Ay’dan daha büyük olması
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.