6. Sınıf Matematik: Alan Ölçme Birimleri TEST - 1


Alan Ölçme Birimleri konusu 6. Sınıf Matematik test soruları. Online 6. Sınıf Matematik Alan Ölçme Birimleri Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
6. Sınıf Matematik: Alan Ölçme Birimleri TEST - 1
1.
Lokman Bey’in dikdörtgen şeklindeki bahçesini 5 bölüme ayırmış ve herbir bölüme farklı bir sebze ekmiştir.Buna göre domates ve biber ekili toplam alan, fasulye ekili toplam alandan kaç cm2 fazladır?
Doğru Cevap: "B" 520000
Soru Açıklaması
2.
1 m2 = 10000 cm2’dir. Santimetrekare olarak verilen bir alanı metrekareye çevirmek istemediğimizde 10000’e böleriz. Metrekare olarak verilen bir alanı santimetrekareye çevirmek istediğimizde 10000 ile çarparız.

Sultan Hanım mutfağının bir duvarını cam mozaik ile döşemek istiyor. Sultan Hanım’ın duvarının ölçüsü aşağıdaki gibidir.Eni 2 metre boyu 3 metre olan duvarını, kenarı 2 cm olan cam mozaiklerle döşeyen Sultan Hanım’ı kaç tane cam mozaiğe ihtiyacı vardır?
Doğru Cevap: "A" 15000
Soru Açıklaması
3.
Kare şeklindeki bir bahçenin çevresi 800 m’dir.

Bu bahçenin alanı kaç kilometrekaredir?
Doğru Cevap: "A" 0,04
Soru Açıklaması
4.
Matematik dersinden alan ölçme konusunu proje ödevi olarak alan Selim, abisinin okuduğu üniversitenin maket görüntüsünü aşağıdaki gibi çizmiştir.Şekilde üniversite eş iki kulesi ve ölçüleri verildiğine göre, maketin görünen yüzü kaç m2dir?
Doğru Cevap: "D" 0,18
Soru Açıklaması
5.


Yukarıda verilen karenin alanı dm2 dir?
Doğru Cevap: "D" 2,56
Soru Açıklaması
6.
Zeynep Öretmen önemli gün ve haftalar kapsamında okul panusunu donatacaktır.Zeynep Öğretmen, 28 Şubat Sivil Savunma Günü için okul panosunu boyutları 30 cm ve 20 cm olan 15 adet dosya kağıtları ile hiç boşluk kalmayacakşekilde donatmıştır.

Buna göre, okul panosunun alanı kaç m2dir?
Doğru Cevap: "C" 0,9
Soru Açıklaması
7.
Talip usta evinin duvarını boyayacaktır. Aşağıda Talip Usta’nın evinin duvarının görseli verilmiştir. Şekilde pencereler birbirine eş kare şeklindedir.Talip usta 1 dm2’lik yüzeyi boyamak için 50 kuruşluk boya kullanmıştır.

Buna göre duvarı boyamak Talip Usta’ya kaç TL mal olmuştur?
Doğru Cevap: "C" 336
Soru Açıklaması
8.
Ahmet evinin 3 halısını yanyana aşağıdaki gibi sermiştir. Matematik dersinde alan hesaplamayı öğrenen Ahmet 3 halıyı numaralandırmış ve alanlarını hesaplamıştır.Buna göre yukarıda ölçüleri verilen halıların toplam alanı kaç cm2dir?
Doğru Cevap: "D" 300000
Soru Açıklaması
9.
Bir kenar uzunluğu 2 dm olan bir karenin alanı kaç cm2'dir?
Doğru Cevap: "A" 400
Soru Açıklaması
10.
Aşağıda verilenlerden hangisi 47000 cm2'ye eşittir?
Doğru Cevap: "B" 470 dm2
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.