6. Sınıf Matematik: Hacim Ölçme Birimleri TEST - 1


Hacim Ölçme Birimleri konusu 6. Sınıf Matematik test soruları. Online 6. Sınıf Matematik Hacim Ölçme Birimleri Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
6. Sınıf Matematik: Hacim Ölçme Birimleri TEST - 1
1.
Yazın sıcağında soğuk su içmek isteyen İnci Hanım aşağıda verilen 15 bölmeli buz kalıbını su ile doldurup dolaba koymuştur.Bu kalıpta oluşan her bir buz küpünün ayrıt uzunluğu 3 cm olduğuna göre, buz kalıbının hacmi kaç cm3 tür?
Doğru Cevap: "A" 405
Soru Açıklaması
2.
Prizmanın hacmi = Taban Alanı . Yükseklik formülü ile hesaplanabilir.

Matematikten proje ödevi olarak geometrik cisimlerin hacmini hesaplar ödevini alan Azra, bir kenar uzunluğu 26 santimetre olan kare şeklindeki kartondan şekildeki gibi kesip bir kutu yapıyor.Azra’nın oluşturduğu karton kutunun hacmi kaç dm3tür?
Doğru Cevap: "D" 0,8
Soru Açıklaması
3.
Zeynep Hanım buzdolabının ölçülerini alıyor ve 6. sınıfa giden oğlu Talha’ya bunun hacmini hesaplamasını istiyor. Aşağıda Zeynep Hanım’ın buzdolabının ölçüleri verilmiştir.Taban ayrıtları 10 desimetre, 15 desimetre ve yüksekliği 20 desimetre olan Zeynep Hanım’ın buzdolabının kapladığı yer kaç metreküptür?
Doğru Cevap: "A" 3
Soru Açıklaması
4.
Hacmi 12 000 000 cm3 olan bir havuzun tamamı su ile doludur.

Havuzdaki suyun 3 m3 ü boşaltılırsa geriye kaç desimetreküp su kalır?
Doğru Cevap: "A" 9 000
Soru Açıklaması
5.
Ayrıtlarının uzunlukları 2 m, 3 m ve 4 m olan dikdörtgenler prizması şeklindeki boş bir su deposuna 8 000 000 cm3 su dökülüyor.

Buna göre bu deponun kaçta kaçı dolar?

Doğru Cevap: "B" CEVAP B
Soru Açıklaması
6.
Esma Hanım kendisine görücü gelen misafirlere ikram etmek için osmanlı şerbeti hazırlamıştır. Hacmi 3600 cm3 olan sürahiyi şerbet ile doldurmuştur. Şerbeti misafirlerine, hacmi 120 cm3 olan bardaklarla ikram ediyor.Esma Hanım şerbetin tamamını, gelen tüm misafirlerine dağıttığına göre, Esma Hanım’ın en fazla kaç misafire ikramda bulunabilir?
Doğru Cevap: "A" 30
Soru Açıklaması
7.
Hasan Bey kurduğu alabalık tesisi ile yaz kış balık üretimi gerçekleştiriyor.

Aşağıda Hasan Bey’in kurduğu tesisin ölçüleri verilmiştir.Dikdörtgenler prizması şeklinde havuz tamamen doludur. İçindeki alabalıkların herbiri 2 dm3 yer kaplamaktadır.

Havuzun içinde 100 tane alabalık olduğuna göre havuzda kaç m3 su vardır?
Doğru Cevap: "A" 1
Soru Açıklaması
8.
Yarışmada ilk üç dereceye giren yarışmacıların çıktığı platform aşağıdaki gibidir.Her üç kürsü kare dik prizma şeklindedir. Üçünün taban ayrıtları eşit ve 50’şer santimetredir. 1. kürsünün yüksekliği 80 cm, 2. kürsünün yüksekliği 60 cm ve 3. kürsünün yüksekliği 40 cm olduğuna göre, ödül töreni için hazırlanan bu kürsünün toplam hacmi kaç dm3tür?
Doğru Cevap: "C" 450
Soru Açıklaması
9.
3 518 000 cm3 + 7700 dm3 toplamının sonucu kaç m3'tür?
Doğru Cevap: "C" 11,218
Soru Açıklaması
10.
Bir damacana su 5 dm3 olduğuna göre bu suyun hacmi kaç mm3'tür?
Doğru Cevap: "D" 5000000
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.