6. Sınıf Türkçe: Birleşik Sözcüklerin Yazımı TEST - 1


Birleşik Sözcüklerin Yazımı konusu 6. Sınıf Türkçe test soruları. Online 6. Sınıf Türkçe Birleşik Sözcüklerin Yazımı Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
6. Sınıf Türkçe: Birleşik Sözcüklerin Yazımı TEST - 1
1.
(I) Bir ülkede, insanları kendini beğenmişlik gibi bir zaaftan kurtarmak için halkın oyuyla bütün aynaların yok edilmesine karar verilir. (II) Bu kararın ardından ülkedeki bütün aynalar param parça edilir. (III) Başlangıçta insanlar, böyle bir zaaftan gönüllü olarak kurtulabildikleri için mutludurlar. (IV) Gelgelelim kısa süre sonra herkesi derinden bir tedirginlik alır. (V) İnsanlar yağmur birikintilerinde, nehir ve göllerdeki suyun yüzeyinde gizli gizli kendilerini seyir etmeye başlarlar.

Bu metindeki numaralanmış cümlelerin hangilerinde yazım yanlışı vardır?
Doğru Cevap: "B" II ve V.
Soru Açıklaması
2.
Modern romanlar, okurlarından birçok zihinsel uğraş ister; onlara bir yığın bilmece sorar. Bu karakter hangi anlatıdan gelmektedir, şu diyalog nereye gönderme yapmaktadır, bu olay hangi dramın parodisidir? Söz gelimi, edebiyatın çehresini değiştirdiği kabul edilen İrlandalı yazar James Joyce, baş yapıtı Ulysses için “İçine o kadar bilmece, bulmaca ve zekâ oyunu koydum ki profesörler yüzyıllarca ne demek istediğimi tartışacaklar. İnsanın ölümsüzlüğü garantilemesinin tek yolu da budur.” diyor. Böylece Joyce’un göreceli ölümsüzlüğü garantilediği söylenebilir. Ulysses, içerdiği bilmece, zekâ oyunlarının karmaşıklığıyla, yazıldığından bu yana geçen yüz küsur yıldır hem profesörleri hem de entelektüelleri meşgul etmeye devam ediyor.

Bu metindeki yazım yanlışı aşağıdaki değişikliklerden hangisiyle düzeltilebilir?
Doğru Cevap: "C" “baş yapıt” ifadesi bitişik yazılmalıdır.
Soru Açıklaması
3.
Günlük tutmanın yararını savunanlar, günlükten, bir romancının nasıl çalıştığını, bir romanın nasıl oluştuğunu öğrenebileceğimizi söylerler. Günlükler, bunu gerçekten veriyorsa pek yüksek bir sonuçtur bu. Sadece okurlar değil, yazarlar da merak eder bunları. Bunca roman yazdım ama ne bir romancının çalışmasını ne de bir romanın nasıl yazıldığını kolayca anlatabilirim. Karşılaştığım deneyimli yazarlara da sorar dururum; kimileri uzun uzun anlatır. Ama anladığım kadarıyla bunun bir kuralı, bir yöntemi yok. Yazarsan yazılır, yakıştırabilirsen roman olur; ya karma karışık ya da yalın bir şey.

Bu metindeki yazım yanlışı aşağıdaki değişikliklerden hangisiyle giderilebilir?
Doğru Cevap: "C" “Karma karışık” ifadesi pekiştirme olduğu için bitişik yazılmalıdır.
Soru Açıklaması
4.
(I) Titanyum, Kaliforniyalı ünlü mimar Frank O. Gehry tarafından İspanya Bilbao’daki Guggenheim Müzesinin yapımında ilk kez kullanıldığından beri uluslar arası mimarlık dünyasının yıldızı. (II) Doğal hâli koyu gri olan titanyum, hava durumuna göre mavimsi ya da kırmızı olabiliyor. (III) Eskiden sadece takılarda, uzay araç ve gereçlerinde ya da tıp alanında kullanılan bu malzemeden günümüzde çok çeşitli alanlarda yararlanılmakta. (IV) Çelikten daha sert ve hafif, ısıya aliminyumdan daha dayanıklıdır.

Bu metindeki numaralanmış cümlelerin hangisinde yazım yanlışı vardır?
Doğru Cevap: "B" I ve IV.
Soru Açıklaması
5.
Dalgalar, rüzgârın etkisiyle, rüzgâr ise güneşin yer küreyi ısıtması sonucu oluşur. Bilindiği üzere ısınan hava, yoğunluğu azaldığı için hafifler ve yükselir. Sıcak havadan boşalan yere, yoğunluğu daha fazla olan soğuk hava hücum eder. İşte, güneşli bir günde hissettiğimiz esinti, bu hava akımının bir sonucudur. Rüzgârın su yüzeyinden esip geçerken oluşturduğu sürtünme, yüzeyde kıpırtılara yol açar. Rüzgâr bu kıpırtıları itmeyi sürdürdükçe kar topu etkisi denilen doğa yasası uyarınca büyük dalgalar oluşturmasından başka bir şey değildir.

Bu metindeki yazım yanlışlarıyla ilgili,

I. “yer küre” ifadesi bitişik yazılmalıdır.

II. “hissetmek” ifadesi ayrı yazılmalıdır.

III. “hücum etmek” ifadesi bitişik yazılmalıdır.

IV. “bir şey” ifadesi bitişik yazılmalıdır.

yargılarından hangileri doğrudur?
Doğru Cevap: "A" Yalnız I.
Soru Açıklaması
6.
Avusturalya’nın güneyinde bulunan bir elmasın yerkürenin derinlikleriyle ilgili önemli bilgiler sağlayacağı düşünülüyor. Adelaide’in 300 kilometre kuzeyinde Evrelia köyünün biraz dışında bulunan bu elmas, Adelaide Üniversitesinde elmas uzmanı olan Ralf Toppert’a gönderildi. Toppert ve ekibinin yaptığı araştırmada elmasın içinde ancak yer kabuğundan 670 kilometre derinlikte oluşabilen minarellere raslandı. Yer bilimciler böyle elmasların, yerkürenin alt katmanlarına dair bir çok önemli bilgiyi barındıran örnekler olduğu için önemli olduğunu düşünüyor.

Bu metindeki yazım yanlışlarıyla ilgili,

I. “yer kabuğundan” sözü bitişik yazılmalıdır.

II. “Evrelia köyünün” ifadesindeki “köy” sözcüğü büyük harfle başlamalıdır.

III. “raslandı” sözcüğü “rastlandı” şeklinde yazılmalıdır.

IV. Birleşik sözcük olan “bir çok” ifadesi bitişik yazılmalıdır.

yargılarından hangileri doğrudur?
Doğru Cevap: "D" III ve IV.
Soru Açıklaması
7.
(I) Türkiye’nin ilk uluslararası kum heykel festifaline sahne olan Antalya’daki Lara Plajı’na devasa boyutlarda yüz heykelden oluşan bir kum şehir kuruldu. (II) Dünyanın dördüncü büyük kum heykel sergisini oluşturan bu kum şehrin kuruluşunda on ülkeden yirmi iki sanatçı çalıştı. (III) Bu sanatçıların yaptığı kum heykellerin temaları arasında Midas’ın kulakları, Truva Savaşı gibi Anadolu kökenli efsaneler var. (IV) Hacivat ve Karagöz, Nasrettin Hoca gibi geleneksel Türk kültürünün temsilcileri de unutulmamış.

Bu metindeki numaralanmış cümlelerin hangisinde yazım yanlışı vardır?
Doğru Cevap: "A" I.
Soru Açıklaması
8.
Günümüzde kalabalık içinde yaşayan “yalnız” ların sayısı hızla çoğalıyor, bunun nedeni yaşama biçimimiz. Örneğin sabahları işe, okula yetişme telaşlarıyla kahvaltı yaptıktan sonra aceleyle evden çıkıyoruz. Ev dışında olduğumuz süre boyunca, çevremizdekilere bol keseden dağıttığımız hoş görü ve gülücükler, çoğu kez akşam evimizin kapısından girinceye değin tükenmiş oluyor, günün yoğunluyla giriyoruz kapıdan. İstiyoruz ki bizi karşılayan annemiz, babamız, eşimiz, çocuğumuz hiç konuşmadan anlasın yorgunluğumuzu; akşam yemeğini bu yorgunlukla tek bir kelime etmeden beş dakika içinde yiyoruz. Yemeği beğendiğimiz hâlde bunu sözlerimizle ya da davranışlarımızla göstermediğimiz sürece, içimizden “Yemek ne güzel olmuş!” demenin hiçbir anlamı olmuyor.

Bu metindeki yazım yanlışı aşağıdaki değişikliklerin hangisiyle giderilebilir?
Doğru Cevap: "D" Birleşik sözcük olan “hoş görü” ifadesi bitişik yazılmalıdır.
Soru Açıklaması
9.
22 yıl öncesine kadar Urfa-Adıyaman çevresinde yaşayanlar, göl kavramına pek alışık değildi. Atatürk Baraj Gölü 1990’da su tutmaya başladığında, yöre halkı sadece göl ile değil suyun getirdiği farklı bir kültürle de tanışmaya başladı. Bugüne kadar sulama ve içme suyu olarak kullanılan 81,7 kilometre karelik devasa su kütlesi balıkçılık için de elverişliydi. Ancak araştırmacılar, gölde balıkçılığın kontrollü yapılması gerektiğin söylüyorlar. Çünkü kontrolsüz girişimlerin gölün eko sistemine geri dönüşü olmayan zararlar verebileceğini düşünüyorlar. Gölde 15’e yakın balık türü ve balık miktarı açısından zengin bölgeler saptandı. Ancak bu balıkların yüzde 90’ını ekonomik değeri düşük türler oluşturuyor. Araştırmacılara göre baraj gölü henüz olgunluğa erişmemiş koca bir dev ve onu doğru yola sokmanın tam zamanı

Bu metindeki yazım yanlışı aşağıdaki değişiklerden hangisiyle giderilebilir?
Doğru Cevap: "C" Birleşik sözcük olan “eko sistem” ifadesi bitişik yazılmalıdır.
Soru Açıklaması
10.
I. Yer yüzündeki en iyi insan annemdir.

II. Arkadaşlarım bana çok güzel bir süpriz hazırlamış.

III. Aldığı domateslerin fiyatını sormamış.

IV. İki bağ maydanoz doğramış turşuya.

Numaralanmış cümlelerin hangilerinde yazım yanlışı vardır?
Doğru Cevap: "A" I ve II.
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.