6. Sınıf Türkçe: Metinler Arası Karşılaştırma TEST - 1


Metinler Arası Karşılaştırma konusu 6. Sınıf Türkçe test soruları. Online 6. Sınıf Türkçe Metinler Arası Karşılaştırma Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
6. Sınıf Türkçe: Metinler Arası Karşılaştırma TEST - 1
1.


Bu metne göre anı ve günlük türünün ortak özelliği aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Yaşanılan olayları anlatmaları
Soru Açıklaması
2.
Aşağıdakilerden hangisi bu iki metnin ortak özelliklerinden değildir?
Doğru Cevap: "B" Karşılaştırmaların yapılması
Soru Açıklaması
3.
İĞDE

İğde ağacının boyu 7-8 metreye kadar uzayabilir. Bu ağaç Akdeniz Bölgesi’nin ılıman kesimlerine özgüdür. Güneşi sever, sıcak ve kuru ortamlarda yaşar. Meyveleri turuncu renklidir ve birçok canlı tarafından yenebilir.

KAYIN

Kayın ağacının boyu 40 metreye kadar uzayabilir. Daha çok Türkiye’nin kuzey bölgelerinde yaşar. Meyvesi doğada bazı hayvan türleri için önemli bir besin kaynağıdır. Nemli bölgeleri sever.

Aşağıdakilerden hangisi bu metinlerde anlatılan ağaçların ortak özelliğidir?
Doğru Cevap: "B" Yenebilir meyvelerinin olması
Soru Açıklaması
4.
1. Metin

İngiltere’de bulunan bir tasarım firması, Biobus adını verdikleri bir otobüs tasarladı. Kırk kişilik bu otobüsün özelliği, yakıtının yiyecek artıklarından üretilen metan gazı olması. Otobüs bir depo yakıtla 305 kilometre gidebiliyor. Seferlerine başlayan bu otobüsün hava kirliliğinin azalmasına katkıda bulunacağı düşünülüyor.

2. Metin

Geçtiğimiz kasım ayında Hollanda’da Krommenie kasabasında güneş ışığını elektriğe dönüştüren panellerle kaplı bir bisiklet yolu kullanıma açıldı. Yolun benzerlerinin ülkenin farklı yerlerinde de yapılması planlanıyor. Yol şimdilik deneme aşamasında. Araştırmacılar yaklaşık üç yıl boyunca ölçümler ve hesaplamalar yaparak yolu daha da geliştirmeyi planlıyor.

Aşağıdakilerden hangisi bu metinlerin ortak özelliklerden biridir?
Doğru Cevap: "A" Bilgi vermek için yazılmış olmaları
Soru Açıklaması
5.
Bu iki metinde sözü edilen “kutup tilkileri ve kutup tavşanları”nın ortak yönü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Yuvalarını toprak altına yapmaları
Soru Açıklaması
6.
1. Metin

Sanat, insanın ruhsal düzen ihtiyacını karşılayan bir biçim yaratma eylemidir. Düzen ihtiyacı da hayatın sürekli olarak değişen yanıyla ilintilidir. Bilimin ve tekniğin gelişmesi, toplumlar arasında yenilenen bağlantılar, ekonomik yapıda meydana gelen değişmeler sanatta sürekli olarak yeni anlatım biçimlerinin yaratılmasını gerekli kılar.

2. Metin

Bugünkü yerleşik ve yaygın anlayışa göre öğretme kaygısının ağır bastığı, düşüncenin ön plana çıktığı şiirler, şiirsellikten uzaklaşır. Çünkü bilgilendirme şiire özgü bir görev değildir. Dahası şiir düşünsel bir besin değildir. Düşünceyi yaymada, iletmede bir araç olamaz.

Bu iki metnin ortak yönü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "B" Bilgi vermek için yazılmış olmaları
Soru Açıklaması
7.
1. Şiir

Hizmet için yaratılmış insanlığa

Kıymetini bilememişiz onun oysa

Haklıdır bizden ne kadar şikâyetçi olsa

Doğa, hayat kaynağımız, nefesimiz âdeta

2. Şiir

Dağın yamacında gül başka açar

Her şey bana doğayı andırıyor

Düşlerimde doğanın kokusu var

Her şey bana doğayı andırıyor

Bu şiirlerin ortak yönü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "B" Konularının doğa sevgisi olması
Soru Açıklaması
8.
Avusturya Tazısı

Avusturya’nın yerlisi bu köpekler, orta büyüklüktedir. Duyarlı ve itaatkârdır. Eğlenceyi severler ama av esnasında ciddidirler. Oldukça hızlı koşabilirler. Koku alma duyuları gelişmiştir. Her türlü avı bulabilirler. Dışarıda yaşayamazlar.

Appenzell Dağ Köpeği

İri olmayan, eğlenceyi seven, sosyal köpeklerdir. Ev içi hayata uygun değillerdir. Yorgunluğa ve açlığa dayanarak dağlarda yaşayabilirler. Boş durmayı sevmezler. Çobanlık yapmadığı zamanlarda sahibinin mülkünü korurlar.

Bu metinlerde sözü edilen köpek türlerinin ortak özelliği aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Eğlenmeyi sevmeleri
Soru Açıklaması
9.
1. Metin

Ay’ın yüzeyindeki çukurlar, ilk olarak Japonya’ya ait Kuyaga uzay aracı ile yapılan gözlemler sırasında keşfedilmiş. Daha sonra Ay görüntülerinin bilgisayarlar yardımıyla incelenmesiyle başka yüzlerce çukur daha olduğu anlaşılmış. Keşfedilen çukurların çapları 5 ile 900 metre arasında değişmektedir.

2. Metin

Çin, en büyük parçacık çarpıştırıcıyı kurmaya hazırlanıyor. 2019 yılında tamamlanması planlanan çarpıştırıcının çevresi 52 kilometre uzunluğunda olacak. Pekin’deki Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsünde çalışan araştırmacılar ve başka ülkelerdeki pek çok araştırmacının ortaklaşa yürüttüğü proje, tamamlandığı takdirde parçacık fiziği ile ilgili çalışmaların yapılmasına imkân verecek.

Bu iki metinle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Doğru Cevap: "D" Anlatılanlar okuyucunun zihninde canlandırılmak istenmiştir.
Soru Açıklaması
10.
1. Metin

Bir tarla faresi bir şehir faresiyle arkadaş olmuş ve onu bir gün yemeğe çağırmış. Ev faresi gelmiş ama bakmış ki otla buğdaydan başka bir yiyecek yok. Hoşlanmamış. Tarla faresine, “A dostum!” demiş, “Bu senin yaşamana karınca gibi yaşamak derler. Bense önümdeki önümde, ardımdaki ardımda, bolluk içinde yaşarım. Sen benimle gel, bizim evdekileri paylaşır, ikimiz de mis gibi geçiniriz.” İkisi de hemen kalkıp yola çıkmışlar.

2. Metin

Güneş ve rüzgâr kimin daha güçlü olduğunu tartışıyorlarmış. Rüzgâr “Ben daha güçlü olduğumu kanıtlayacağım. Şu karşıdaki paltolu yaşlı adamı görüyor musun? Paltosunu senden daha hızlı çıkaracağıma bahse girerim.” demiş. Güneş, bir bulutun arkasına çekilmiş ve rüzgâr kasırga şiddetinde esmeye başlamış. O kuvvetle estikçe ihtiyar adam paltosuna daha sıkı sarılıyormuş. Sonunda rüzgâr pes edip durmuş.

Aşağıdakilerden hangisi verilen metinlerin ortak özelliklerinden biridir?
Doğru Cevap: "B" Anlatım üçüncü kişi ağzından yapılmıştır.
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.