7. Sınıf Türkçe: Hikâye Unsurları, Anlatıcı Türleri TEST - 1


Hikâye Unsurları, Anlatıcı Türleri konusu 7. Sınıf Türkçe test soruları. Online 7. Sınıf Türkçe Hikâye Unsurları, Anlatıcı Türleri Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
7. Sınıf Türkçe: Hikâye Unsurları, Anlatıcı Türleri TEST - 1
1.
Bir zamanlar zengin bir tüccarın üç kızı varmış. Tüccar bir sabah yolculuğa çıkmaya hazırlanırken kızlarına, “Gittiğim yerlerden size ne getireyim?” diye sormuş. Büyük kızı inci bir kolye, ortanca kızı altın bir yüzük istemiş. Küçük kızı ise sadece bir gül istemiş. Bunun üzerine babası küçük kızına, “Yavrucuğum, kış ortasında gül bulmam çok zor. Ama senin için elimden geleni yapacağım.” diyerek yola çıkmış.

Bu metinde aşağıdakilerden hangisi belirtilmemiştir?
Doğru Cevap: "B" Yer
Soru Açıklaması
2.
Küçük çocuk, deniz kenarında gördüğü yassı bir taşın güzelliğine hayran olmuştu. Mutlaka bir mücevherdi bulduğu. Şekli de bir insan kalbi gibiydi. Üstelik de parıl parıl parlamaktaydı. Çocuk, taşı avuçlayıp satmak için kuyumcuya koştu. “Bu pırlantayı deniz kenarında buldum efendim. Eğer isterseniz size satarım.” dedi. Adam, taşa uzaktan bir göz atıp “O sadece basit bir çakmak taşı. Bütün sahil o taşlarla doludur.” dedi.

Bu hikâye ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi doğrudur?

Doğru Cevap: "D" CEVAP D
Soru Açıklaması
3.
Yoksul bir oduncu ıssız bir ormanın kıyısındaki küçük bir kulübede karısı ve üç kızıyla birlikte oturuyormuş. Bir sabah, işine giderken karısına demiş ki, “Bugün öğle yemeğimi büyük kızla ormana gönder. Çünkü öğlene kadar işimi bitiremeyeceğim.” demiş.

Bu metindeki altı çizili bölüm aşağıdaki unsurlardan hangisidir?
Doğru Cevap: "D" Yer
Soru Açıklaması
4.
Bir adam ve oğlu ormanda yürüyorlardı. Çocuk aniden düştü ve şiddetli bir acı içinde bağırdı: “Ahhh!” Hemen sonra dağdan gelen “Ahhh!” sesi onu şaşırttı. Merak içinde “Kimsiniz?” diye haykırdı. Fakat sadece “Kimsiniz?” cevabını aldı. Bu cevap onu kızdırmıştı. Bu kızgınlık içinde tekrar “Siz bir korkaksınız!” diye bağırdı. Ses cevap verdi: “Siz bir korkaksınız!” Babasına, “Bu olanlar nedir?” diye sordu. Adam, “Oğlum, kulak ver, dikkat et şimdi!” dedi ve bağırdı: “Ben sana hayranım, sen harikasın!” ve ses cevap verdi: “Ben sana hayranım, sen harikasın!” Çocuk şaşkındı fakat ne olup bittiğini hâlen anlamamıştı. Babası durumu açıkladı: “İnsanlar bunu “yankı” diye isimlendirirler oğlum fakat bu, “hayat”ın ta kendisidir. Hayat, senin eylemlerinin bir aynasıdır. Eğer sen daha fazla sevgi istersen daha fazla sevgi ver! Eğer daha fazla nezaket istersen daha fazla nezaket göster!”

Bu metinde aşağıdaki ögelerden hangisi yoktur?
Doğru Cevap: "B" Zaman
Soru Açıklaması
5.
Aşağıdakilerin hangisinde anlatım birinci kişi ağzıyla yapılmıştır?
Doğru Cevap: "C" Benzin almak için durmamız gerekiyordu ancak babam ısrarla durmuyordu.
Soru Açıklaması
6.
Aşağıdakilerin hangisinde anlatım farklı kişi ağzından yapılmıştır?
Doğru Cevap: "D" Rüyamda hiçbir şeyi görürdüm. Hiçbir şeyi... Çünkü uyandıktan sonra hiçbir şeyi hatırlamazdım.
Soru Açıklaması
7.
İşlerinin yolunda gitmediği bir zaman Nasrettin Hoca parasız kalmış. Küçük paketlere ocaktaki külleri doldurup çarşıya götürerek “Fare ilacı!” diye öbür fare ilaçlarının yarı fiyatına bir güzel satmış. Bayağı da para kazanmış.
Ertesi gün yine aynı ticareti sürdürürken yanına bir adam sokulup,
—Efendi, demiş. “Dün senin sattığın fare ilacından alıp her yana yaydım ama fareler yine
evde dört dönüyor.” Bunun üzerine Hoca,
—Yaymakla olmaz, fareyi yakalayıp bu ilacı gözünün içine serpeceksin, demiş.

Bu metnin olay, zaman ve kişileri ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

Doğru Cevap: "A" CEVAP A
Soru Açıklaması
8.
Aşağıdakilerin hangisinde anlatım farklı bir kişi ağzından yapılmıştır?
Doğru Cevap: "A" Sıcak bir yaz günüydü. Her yer çiçeklerle doluydu.
Soru Açıklaması
9.
Çocukluğumdan beri haritaya ne zaman baksam, gözüm hemen bir ada arar; şehir, vilayet isimlerinden mavi sahile kayar. Robinson Crusoe’yu okumuşumdur herhâlde ama unuttum, gitti. Onun zoruyla mavi boyaların üstünde bir garip ada ismini okuyunca hülyaya daldığımı pek sanmıyorum. Romanlar yüzünden adaları sevdiğimi pek düşünmüyorum ama belki de o yüzdendir. Haritada ada görmeyeyim... İçimde dostluklar, sevgiler, bir karıncalanmalar başlayıverir. Gözlerimin içine bakan bir köpek; az konuşan, hareketleri ağır, elleri çabuk, abalar giymiş bir balıkçı; yırtık bir muşamba kokusuyla beraber küpeşte tahtaları kararmış, boyası atmış, ağır ve kaba bir sandal; sandalın peşini bırakmayan bir kuş, ağ, balık, pul, sahilde harikulade güzel çocuklar, namuslu kulübeler, kırlangıç ve dülger balığı haşlaması, kereviz kokusu, buğusu tüten kara bir tencere, ufukları dar, sisli bir deniz...

Bu metinle ilgili,

I. Anlatım birinci kişi ağzından yapılmıştır.

II. Anlatıcı, olayı yaşayanlardan biridir.

III. Hikâyenin geçtiği mekân bellidir.

IV. Olayın geçtiği zaman dilimi, gemilerin yola çıkış vaktidir.

yargılarından hangileri söylenemez?
Doğru Cevap: "D" III ve IV.
Soru Açıklaması
10.
Vapura bindik, dalgakıranı arkasında bırakan tekne mermer bir masa kadar düz denizde yol almaya başladı. Fazla yolculuk yapmayan insanlar gibi mutluluk ve gururla kıyının gözden kaybolmasını izledik.

Bu metinde aşağıdakilerden hangisi yoktur?
Doğru Cevap: "C" Zaman
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.