8. Sınıf Din Kültürü: Hz. Muhammed’in Merhametli ve Affedici Oluşu TEST - 1


Hz. Muhammed’in Merhametli ve Affedici Oluşu konusu 8. Sınıf Din Kültürü test soruları. Online 8. Sınıf Din Kültürü Hz. Muhammed’in Merhametli ve Affedici Oluşu Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
8. Sınıf Din Kültürü: Hz. Muhammed’in Merhametli ve Affedici Oluşu TEST - 1
1.
Hz. Muhammed (s.a.v.), Mekke’yi fethettikten sonra Müslümanlara olmadık işkenceleri yapan, onları yerlerinden ve yurtlarından kovan müşrikleri affetmiştir.

Bu olay Peygamberimizin özelliklerinden hangisinin göstergesidir?
Doğru Cevap: "D" Merhametli ve affedici olmasının
Soru Açıklaması
2.
İslam toplumları, ihtiyaç sahibi insanlar için çok çeşitli yollarla yardım faaliyetleri geliştirmiştir. Sadaka taşı, aşevleri ve darü’l aceze (acizlerin evi) bunlardan bir kaçıdır.

Müslüman toplumları bu tür faaliyetlere aşağıdaki hadislerden hangisinin yönlendirdiği söylenebilir?
Doğru Cevap: "A" “Merhamet etmeyene merhamet edilmez.”
Soru Açıklaması
3.
Aşağıdaki hadislerden hangisi farklı bir konu ile ilgili tavsiye içermektedir?
Doğru Cevap: "D" “Anlayışlı ve hoşgörülü ol. Anlayış ve hoşgörünün bulunduğu yer güzelleşir. Bunların olmadığı yer ise çirkinleşir.”
Soru Açıklaması
4.
“Andolsun, size içinizden öyle bir peygamber geldi ki sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. Çünkü o sizse çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.”

(Tevbe suresi, 128. ayet)


Aşağıdakilerden hangisi bu ayetle verilmek istenen mesajlardan biri olamaz?
Doğru Cevap: "C" Müslümanlar ilim ve irfan faaliyetlerinden uzak durmamalıdır.
Soru Açıklaması
5.
İlkokula yeni başlayan Taha, babasına; “Babacağım! Okulda teneffüse çıktığımda arkadaşım Metin koşarken bana çarptı. Canım çok acıdı. Metin benden özür dileyince onu affettim.” demiştir.

Peygamberimizin aşağıdaki özelliklerinden hangisi Taha’nın davranışını ifade eder?
Doğru Cevap: "A" Bağışlayıcı bir insandı.
Soru Açıklaması
6.
Hz. Muhammed (s.a.v.), insanlara karşı son derece merhametli, şefkatli ve affedici davranmıştır. Kimseye zulmetmediği gibi başkalarının da zulmüne rıza göstermemiştir.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) aşağıdaki davranışlarından hangisi bu metinde vurgulanan özellikleriyle ilişkilendirilemez?
Doğru Cevap: "D" Hendek Harbi’nin nasıl olacağını arkadaşlarıyla görüşmesi
Soru Açıklaması
7.
Hz. Muhammed (s.a.v.), İslam’ı anlatmak için bir gün Taif’e gitmişti. Ancak Mekke müşriklerinin kışkırtmasıyla Taifliler Peygamberimize büyük bir tepki gösterdiler ve onu taşladılar, geçeceği yollara dikenler attılar. Peygamberimiz çok üzüldü ve onlar için; “Rabb’im, halkımı bağışla, onlar ne yaptıklarının farkında değiller.” diye dua etmiştir.

Bu olay Peygamber Efendimizin özelliklerinden hangisini göstermektedir?
Doğru Cevap: "B" Merhametini
Soru Açıklaması
8.
Bir bedevi, Hz. Muhammed’in elbisesini hızla çekerek ondan yardım istemiştir. Hz. Peygamber canı yanmasına rağmen ona kızmayıp yardım etmiştir.

Bu durum Hz. Muhammed’in hangi özelliğiyle ilgilidir?
Doğru Cevap: "A" Hoşgörülü olmasıyla
Soru Açıklaması
9.
Bir gün Necran Hristiyanları, Hz. Muhammed’i ziyarete gelmişlerdi. Tam ziyaret saatinde Müslümanlar ikindi namazına yönelmişlerdi. Bu sırada heyette bulunan Hristiyanlar da mescidin doğusuna yönelerek kendi ibadetlerini yapmaya başlamışlardı. Bazı sahabeler onlara engel olmak istemişler ancak Hz. Muhammed, hemen müdahale ederek onların ibadetlerini serbestçe yerine getirmelerine izin verilmesini istemiştir.

Bu parçada Hz. Peygamberin hangi özelliği vurgulanmaktadır?
Doğru Cevap: "D" Farklı inançlara saygı duyması
Soru Açıklaması
10.
Peygamber Efendimiz, torunlarından birini kucağına almış ve onu öpüyordu. Bir adam onun bu davranışını seyrediyordu. Sonunda dayanamayarak “Benim on tane çocuğum var ama bugüne kadar hiçbirini öpmedim.” dedi. Hz. Muhammed, onun bu sözünü dinledikten sonra “Allah senin kalbindeki merhameti almışsa be ne yapabilirim.” dedi.

Bu parçada Hz. Muhammed’in hangi özelliği vurgulanmıştır?
Doğru Cevap: "A" Çocuklara şefkatle yaklaşması
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.