8. Sınıf Türkçe: Anlatım Biçimleri TEST - 1


Anlatım Biçimleri konusu 8. Sınıf Türkçei test soruları. Online 8. Sınıf Türkçei Anlatım Biçimleri Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
8. Sınıf Türkçe: Anlatım Biçimleri TEST - 1
1.
Yine bir akşam, başım böyle fena hâlde tutmuştu. Boğulacak gibi oluyordum. Gece yarısı yaklaşıyordu. Biraz hava alayım dedim. Paltomu giyerek sokağa çıktım. Düz ve parlak yaya kaldırımlarında yürüyor ve sağımdaki postacıları, tuhafiye dükkanlarını seyrediyordum. Bir lokanta gördüm. Lokantaya girip bir çorba içmek istedim. Oturur oturmaz garson geldi. Ne istediğimi sordu.

Bu metnin anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerin hangisi söylenemez?
Doğru Cevap: "B" Tatma duyusuna yer verilmiştir.
Soru Açıklaması
2.
Görmek, bilinç dışı bir hâl ya da harekettir. Göz, açık bulunduğu zaman dıştaki nesneler ister istemez ona çarpar. Hiçbir şey düşünmeyerek gezdiğimiz zaman gökyüzünü, ağaçları, akarsuyu görürüz; evleri, insanları görürüz; yağmur ya da kar yağdığını görürüz. Bunların izleri birbiri ardı sıra gelir, birbirini silerek geçer. Bir süre sonra bu görmüş olduklarımızı zar zor, eksik gedik hatırlarız. Bakmak ise, iradeli ve düşünceli bir iştir. Bir anıt, güzel bir yapı önünde dururuz, eğer kendimizi ona bakmaya zorlarsak onun güzel taraflarını çıkartırız; üslubuna, orantılarına bakarız

Bu metnin anlatımında aşağıdakilerden hangileri ağır basmaktadır?
Doğru Cevap: "C" Örnekleme - Karşılaştırma
Soru Açıklaması
3.
Bizim akraba, saçını başını yolmakta haklıydı. Trabzon ve dolaylarında yüzlerce kilise vardı. Bu eserlerin yarısından çoğu put damgasını yediği için paramparça edildi. Putlara antika diyeli daha otuz sene bile olmadı. Gözlerini oyduğumuz, kırdığımız heykeller arasında kim bilir ne büyük eserler vardı.

Bu metnin anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "B" Tartışma
Soru Açıklaması
4.
Evin bir köşesine terk edilmiş tozlu gramofon ve pikaplar, “Issız Adam” filmiyle birlikte gün yüzüne çıkmaya başladı. Bir sanat eseri, bazen geçmişte kalan bir kültürü diriltebiliyor. Film, izleyenleri o kadar etkilemiş ki taş plaklar, pikap ve gramofonlar âdeta ikinci baharını yaşıyor. Daha önce 5 TL’ye satılan 33’lük ve 45’lik plaklar 40-50 TL’ye bile alıcı buluyor. Gramofon ve plak tamiri yapan ustalar artık daha fazla mesai yapıyor.

Bu metnin anlatımı için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Doğru Cevap: "B" Farklı duyu organlarıyla algılanan ayrıntılara yer verilmiştir.
Soru Açıklaması
5.
İhracattaki gerileme 2009 yılı Şubat ayında daha da derinleşti. 2008 yılının son çeyreğinde baş gösteren mali kriz ile birlikte gerilemeye başlayan ihracat rakamları şubat ayında dip yaptı. Şubat ayında Türkiye’nin ihracatı 2008 yılı Şubat ayına göre %35’lik düşüş gösterirken Ege İhracatçı Birlikleri ihracat kayıt rakamları %30 geriledi. 2008 yılı Şubat ayında 667 milyon 679 bin 382 dolarlık ihracat yapan Egeli ihracatçılar, 2009 yılı Şubat ayında 465 milyon 705 bin 539 dolarda kaldı.

Bu metinde aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarından hangisi ağır basmaktadır?
Doğru Cevap: "D" Sayısal verilerden yararlanma
Soru Açıklaması
6.
Yabancı yazarların kaleminden çıkan anılar, büyük ve görkemli bir hayatın içine çeker insanı. Onları okurken hayata ve umuda sarılma ihtiyacı duyarsınız. J. J. Rousseau’nun “İtiraflarım”ı mesela, Pablo Neruda’nın “Yaşadığımı İtiraf Ediyorum”u... Neruda, şöyle der bir yerde: “Belki ben kendi hayatımı değil de başkalarının hayatını yaşadım. Benim hayatım, bütün hayatlardan oluşmuş bir hayattır.” Belki de Neruda’nın yazdıkları, bizim hayatımızı da içine aldığı için daha etkileyici.

Bu metinde aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarından hangisi kullanılmamıştır?
Doğru Cevap: "A" Benzetme
Soru Açıklaması
7.
Ahmet Hamdi Tanpınar hemen hemen bütün kitaplarında, geleneksel Türk mahallelerini, bu mahallelerdeki sesleri anlatır. Bu sesler, ardında belki yüzyıllar bırakarak gelen bir mesleğin bugünkü takipçilerine aittir. Ahmet Rasim de ölçüsüyle kafiyesiyle hangi meslek erbabının nasıl bağırdığını öyle bir anlatır ki, o eski zaman adamlarının çoğunun satıcıdan çok güngörmüş şairler olduğunu düşünürsünüz. Tanpınar’ın “İstanbul’un bu izbe mahallelerinde dolaşmak kadar öğretici şey pek azdır.” sözünde de üzerinde düşünülecek çok şey vardır.

Bu metinde aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarından hangileri kullanılmıştır?
Doğru Cevap: "B" Karşılaştırma - Tanık gösterme
Soru Açıklaması
8.
Özgürlük istiyorsan sorumluluk yüklenmek zorundasın. Bunun anlamı, kendini koruyabilmektir. Sana zarar verecek kişilerden, ortamlardan uzak durarak kendine karşı sorumluluğunu yerine getirebilmektir. Sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durarak sağlığını koruma sorumluluğunu gösterebilmektir. Böyle davrandığın takdirde zamanla çevrendekilerin güvenini kazanacak ve isteklerin daha bir ciddiyetle dinlenecektir.

Bu metnin anlatımında aşağıdakilerden hangileri kullanılmıştır?
Doğru Cevap: "C" Tartışma- Örnekleme
Soru Açıklaması
9.
İnce ince yağmur yağıyordu. Hava bulutlu, insanlar biraz olsun havanın etkisiyle kasvetliydi. Bu bahar yağmurları, toprağı uzun süren bir uykudan uyandırmıştı. Elime şemsiyemi alıp dışarı çıktım. Fikriye Hanım işten geliyordu. Ona selam verdim, yeni doğan torunu dolayısıyla “gözün aydın”a gelemediğimiz için üzgün olduğumu söyledim ama onu en kısa sürede görmeye geleceğimizi de ilettim.

Bu metnin anlatımında aşağıdakilerden hangisine yer verilmemiştir?
Doğru Cevap: "B" Açıklamaya
Soru Açıklaması
10.
1944 yılında Kayseri’nin bir ilçesinde doğmuşum. İlk ve ortaöğrenimimi Kayseri’de tamamladıktan sonra üniversite için Ankara’ya geldim. Fransız edebiyatı ve siyasal bilgiler okudum. İlk şiirim, lisede bir dergide çıkmıştı. İlk dergimi ve ilk şiir kitabımı üniversitede çıkardım. Şimdi 60 yaşımı geçtim. 10’dan fazla şiir kitabım, 20’den fazla deneme kitabım, 3 incelemem, 2 antolojim, 5 de günlük yazılarımın toplandığı kitabım var.

Bu metnin anlatımı ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Doğru Cevap: "A" Öznel ifadelere yer verilmiştir.
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.