8. Sınıf Türkçe: Geçiş ve Bağlantı İfadeleri TEST - 1


Geçiş ve Bağlantı İfadeleri konusu 8. Sınıf Türkçei test soruları. Online 8. Sınıf Türkçei Geçiş ve Bağlantı İfadeleri Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
8. Sınıf Türkçe: Geçiş ve Bağlantı İfadeleri TEST - 1
1.
(I) Önemli bir savaş sırasında Japon bir komutan, askerlerinin sayısının düşmanlarınınkine kıyasla çok daha az olmasına rağmen saldırıya geçmeye karar verir. (II) Ordusunun kazanacağına olan güveni tamdır ancak askerleri zafer konusunda oldukça kaygılıdır. (III) Savaş alanına doğru ilerlerken yol kenarındaki bir tapınakta durup dua ederler. (IV) Daha sonra komutan cebindeki bozuk parayı çıkararak “Şimdi yazı tura atacağız. Eğer tura gelirse biz kazanacağız ama eğer yazı gelirse kaybedeceğiz, kaderimiz böyle ortaya çıkacak.” der. (V) Bozuk parayı havaya atar ve herkes sabırsızca paranın yere düşmesini bekler, tura gelir. (VI) Askerler çok sevinir, kendilerine inanılmaz güven duyarlar; bu coşkuyla düşmana saldırır, savaşı kazanırlar. (VII) Bir süre sonra bir yüzbaşı komutanın yanına gelerek onun kehanetini takdir edercesine “Kimse kaderi değiştiremez.” der. (VIII) “Haklısın!” der komutan, iki tarafı da tura olan parayı göstererek. (IX) Hepimiz, zor durumlarla karşı karşıya kalmışızdır. (X) Çoğu zaman karar vermek ve harekete geçmek için bazı yönlendirmelere ihtiyaç duymuşuzdur. (XI) Sanki içimizde bizi biz yapan ve harekete geçmemize yardımcı olacak o gücü hissetmekte zorlanmışızdır. (XII) Burada asıl önemli olan o gücü ne zaman ve hangi koşullarda hissettiğimizdir aslında.

Bu metin iki parçaya bölünmek istense ikinci paragraf numaralanmış cümlelerin hangisiyle başlar?
Doğru Cevap: "A" IX.
Soru Açıklaması
2.
(I) Teknoloji ve kültür konuları bir araya geldiğinde Japonya iyi bir örnek olarak gösterilmektedir. (II) Uzun sayılmayacak bir süre içerisinde (1858-1905) hızla gelişen Japonya, kültür açısından da ilkelerinin devamlılığını koruyabilmiştir. (III) Japonlar dinlerini, dillerini ve alfabelerini değiştirmeden, gelenek ve âdetlerine karşı ilgi ve saygılarını kaybetmeden bu teknolojik değişimi yaşamışlardır. (IV) Türkler, tarihte devletler kurarak millî benlik ve kültürüne daima en iyi biçimde sahip çıkmıştır. (V) Bu değerlerine sahip çıkmayan bir toplum bunların yerine koyacak başka bir değer bulamaz.

Bu metin iki parçaya ayrılmak istenirse ikinci parça numaralanmış cümlelerin hangisiyle başlar?
Doğru Cevap: "C" IV.
Soru Açıklaması
3.
(I) İnsanlık artık daha mutsuz. (II) Bunun en büyük nedeni modernizm. (III) Modernizmle birlikte insanların beklenti düzeyleri yükseldi. (IV) Bir insan eskiden birkaç elbiseyle bir mevsimi geçirirken şimdi dolaplar dolusu elbisesi de olsa “Benim bir şeyim yok.” diyor, ihtiyacından fazlasını alıyor. (V) - - - - (VI) İhtiyaçlar yapay hâle getiriliyor. (VII) Sırf tüketimi artırmak için üretim yüksek tutuluyor. (VIII) Bu da insanlara varlık içinde yokluk hissettiriyor; onları mutsuz hissettiriyor. (IX) “Arabayı alalı bir yıl oldu, değiştirmem gerek.”, “Onda var, bende yok.” gibi düşüncelerle yapay bir mutsuzluk algısı oluşuyor. (X) İnsanlar alışveriş yaparken temel ihtiyaçlara göre değil, toplumun takdir ve övgüsüne göre hareket ediyor.

Anlatımın akışına göre bu metnin V numaralı cümlesi aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
Doğru Cevap: "A" Moda ve tüketim kültürü, insanı devamlı yeni şeyler almaya itiyor.
Soru Açıklaması
4.
“Ancak bu olumlu etkinin ortaya çıkabilmesi, hayvanı alınıp satılabilir bir nesne olarak görmemekle ve ebeveynlerin doğru tavırlarıyla mümkün oluyor.”

cümlesinin aşağıdaki metinlerin hangisinde boş bırakılan yere getirilmesi uygundur?
Doğru Cevap: "B" Çocuk gelişiminde temel rol oynayan hayvan sevgisi, duygusal erişkinlikte olduğu kadar onların topluma uyum sağlayan sosyal bir varlık olarak yetişmesinde de kritik yer tutuyor. - - - -. Doğanın parçası olan her unsur, modern hayatın içinde hesaplanabilir, öngörülebilir.
Soru Açıklaması
5.
(I) Medya, günübirlik olup bitenler üstüne toplumu doğru bilgilendirmek gibi bir görevle yükümlüdür.
(II) Haber vermek, eğitmek, öğretmek işlevi ondan çekici olmasını da ister. (III) Edebiyat ise şimdiyi değil, uzun süreli etkinlikleri yazar. (IV) Günümüzde yazarlar, yaşamı elekten geçirmeden yapıtlarında işliyorlar. (V) Bu yüzden edebiyat, yaşama teklifsizce girmiş oluyor ve yıllara meydan okuyan “popüler edebiyat” çıkıyor ortaya.

Bu metin iki parçaya bölünmek istenirse ikinci parça kaçıncı cümleyle başlar?
Doğru Cevap: "C" IV.
Soru Açıklaması
6.
I. Oyuncular birbiriyle olduğu kadar büyük bir çamur deniziyle de mücadele etmek zorunda kaldı.

II. İspanya ve Fransa takımları arasındaki kıran kırana maçı kazanan, çamurlu sahadan 4 – 2 galip ayrılmayı başaran Fransızlar oldu.

III. Bu galibiyet zor şartlar altında alındı çünkü bölgedeki tropik ormanlara durmaksızın yağan yağmur zemini epey ağırlaştırdı.

IV. Arjantin Lguaza Şelaleleri yakınında küçük bir köyde İspanya ve Fransa takımları bir futbol müsabakasında karşı karşıya geldi.

Numaralanmış cümlelerle mantık akışına uygun bir metin oluşturulmak istenirse doğru sıralama aşağıdakilerin hangisi olur?
Doğru Cevap: "D" IV – II – III – I
Soru Açıklaması
7.


Yukarıda bir paragrafın giriş, gelişme ve sonuç bölümleri karışık olarak verilmiştir.

Numaralanmış bu bölümler anlam akışına göre nasıl sıralanmalıdır?
Doğru Cevap: "D" III - I - II
Soru Açıklaması
8.
Yasin, aşağıdaki kartlarda yazan cümleleri “olayların oluş sırasına göre” sıralamak istemektedir.Buna göre Yasin kartları nasıl sıralamalıdır?
Doğru Cevap: "B" II - V - III - I - IV
Soru Açıklaması
9.
Bir profesör, sosyoloji sınıfındaki öğrencilerini Baltimore şehrinin kenar mahallelerine gönderir ve o bölgede yaşayan 200 erkek çocuğun durumlarını araştırmalarını ve her bir çocuğun geleceği hakkında bir değerlendirme yapmalarını ister. Öğrencilerin hemen hepsi, bu çocukların gelecekte hiçbir şanslarının olmadığını dile getirirler. Bu araştırmadan 25 yıl sonra bir başka sosyoloji profesörü bu çalışmayı bulur ve öğrencilerinden bu projeyi sürdürmelerini, aynı çocuklara ne olduğunu araştırmalarını ister. Öğrenciler, o bölgeden taşınan ya da ölen 20 çocuk dışındaki 180 çocuktan 176’sının olağanüstü bir başarı gösterip avukat, doktor ya da iş adamı olduklarını ortaya çıkarırlar.

 

Profesör, sonuçlardan çok etkilenir ve bu konuyu izlemeye karar verir. Birer yetişkin olan o çocukların hepsi o bölgede yaşadıkları için her birine tek tek ulaşma şansı bulur. “O koşullarda nasıl bu kadar başarılı oldunuz?” sorusuna verdikleri yanıt genellikle aynıdır: “Mahalle okulunda bir öğretmenimiz vardı, onun sayesinde...” Profesör, bu öğretmeni çok merak eder ve arayıp bulur. Kendisini ziyaret etmek için randevu alır. Merakla yaşlı kadına bu çocukları kenar mahallelerden kurtarıp onların başarılı birer yetişkin olmalarını sağlamak için kullandığı sihirli formülün ne olduğunu sorar. Yaşlı kadın, “Çok basit.” der ve ekler: “- - - -”

Bu metinde anlatımın akışına göre boş bırakılan yere aşağıdaki cümlelerden hangisi getirilmelidir?
Doğru Cevap: "D" Ben o çocukları çok sevdim.
Soru Açıklaması
10.
(I) Boz renkli şosenin ötesinde sonbahar kırları uzanıp gidiyor. (II) Gökyüzü sessizce ilerleyen dumanlı bulutlarla kaplı. (III) Bir esinti çıkıyor ve önüne kattığı çer çöpü sessizce ırmağa doğru sürüklüyor. (IV) Fakat hiç kimse oturduğu yerden kalkmıyor.

Numaralanmış cümlelerin hangisinde geçiş ve bağlantı ifadesi bulunmaktadır?
Doğru Cevap: "D" IV.
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.