8. Sınıf Türkçe: Hikâye Unsurları TEST - 1


Hikâye Unsurları konusu 8. Sınıf Türkçei test soruları. Online 8. Sınıf Türkçei Hikâye Unsurları Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
8. Sınıf Türkçe: Hikâye Unsurları TEST - 1
1.
I. Hintli bir adam suda bata çıka ilerlemeye çalışırken yanına bir akrep gelir. Adam onu kurtarmaya karar verir ve parmağını akrebe uzatır ama akrep onu sokar.

II. Abbas, sabahları, talim saatinden bir saat evvel beni uyandırır; leğeni, ibriği getirir, elime su döker. Sonra kahveyi pişirirdi.

III. Bir yaz akşamıydı. O gün tümen komutanının huzurunda sıkı bir teftiş vermiştik. Subayı, eri, hep beraber bir hayli ter dökmüştük.

IV. Hava kararmak üzereydi. Az sonra minareleri fabrika bacalarından ayırt etmek mümkün olmayacaktı. Karadut vakti çoktan gelmiş sayılırdı.

Numaralanmış hikâyelerin hangisinde “zaman”unsuruna ilişkin bilgi sahibi olunamaz?
Doğru Cevap: "A" I.
Soru Açıklaması
2.
Aşağıdaki metinlerin hangisinin anlatıcı türü yay ayraç içinde yanlış verilmiştir?
Doğru Cevap: "C" Bir şeyler konuştular, duymadım. Yakası kürklü eski arkadaşım pardösüsünün kolundan bir kaşkol çıkararak boynuna sardı. Ben siyah saçlarını görüyordum. Dönüp baktı. Beni tanımadı. Taşa, duvara bakmış gibiydi. (3. kişili anlatım)
Soru Açıklaması
3.
Çocuk, çarşıda yürürken ayakkabıcıyı gördü. Ayakkabı tamircisinin dükkânına geçti, boş sandalyeye oturdu. Şaşarak, eğlenerek tamirciyi seyretmeye başladı. Tamirci, kartona benzeyen kalın deriyi iki tarafı keskin incecik, sapsız bıçağıyla kesti. Çocuk bunlara dikkatle ve susarak bakıyordu.

Bu metinde aşağıdaki hikâye unsurlarından hangisi yoktur?
Doğru Cevap: "A" Zaman
Soru Açıklaması
4.
Öğretmen, sınıfa “Deneyle karışık bir sınav yapacağız.” diyerek kürsünün altından kocaman bir kavanoz çıkardı. Arkasından, yumruk büyüklüğündeki taşları aldı ve büyük bir dikkatle kavanozun içine yerleştirmeye başladı. Kavanozun daha fazla taş almayacağından emin olduktan sonra öğrencilerine dönerek “Bu kavanoz doldu mu?” diye sordu. Öğrenciler, hep bir ağızdan “Doldu.” diye cevapladılar. Öğretmen “Öyle mi?” dedi. Kürsünün altına eğilerek bir kova kum aldı ve tüm kum taneleri taşların arasına yavaş yavaş nüfuz edene kadar onları kavanoza döktü. Yine öğrencilerine dönerek “Bu kavanoz doldu mu?” diye sordu.

Bu hikâyede aşağıdaki ögelerden hangisine yer verilmemiştir?
Doğru Cevap: "A" Zaman
Soru Açıklaması
5.
İnsan, camiyle ancak bu kadar hemhâl olur. Sılaya vardığımızda da durum aynı. Sofra kurulur, tereyağlı bulgur pilavı buğu buğu kokar, naneli cacık iştahımızı açar. “Babam nerede?” “Camiden daha gelmedi.” Bekleriz. Babam camiden gelir, elini yıkar, sofranın bir köşesine ilişir; ev sahibi gibi değil de eve yeni gelmiş utangaç bir misafi r gibi. İnsan da dünyada hep misafi r değil midir? Pilav soğumuştur. Çocukların ağzı yanmaz. Çay gelir. Bir bardak... O da yarım. Çayı sevmez. Ona soğuk, içinde buzlar çalkalanan ayran getirilir.

Bu hikâyeyle ilgili;

I. Yazar hikâyenin hem kahramanlarından biri hem de anlatıcısıdır.

II. Olayların geçtiği zaman dilimi açık bir şekilde belirtilmiştir.

III. Anlatılanlar, memlekette – babaevinde – geçmektedir.

IV. Yazarın babası, hikâyenin ana kahramanıdır.

yargılarından hangisi söylenemez?
Doğru Cevap: "B" II.
Soru Açıklaması
6.
Muhsin Bey sofradan kalkınca büyük ceviz büfeye yaslanıp kendilerini gülümseyerek dinleyen hizmetçiye “Nargilemi kameriyeye getir.” dedi.

Bu metindeki altı çizili ifade, hikâyenin hangi unsurudur?
Doğru Cevap: "A" Zaman
Soru Açıklaması
7.
Sekiz dokuz yaşlarında, kırmızı bisikletli bir çocuk, bisikletinden inerken patlamış arka lastiğini kaç liraya yamayacağını sordu tamirciye. Tamirci, bisikleti ters çevirdi, tekerleği yerinden çıkardı ve onardı. Çocuğun uzattığı parayı almadı. Çocuk batan güneşe doğru şarkılar söyleyerek bisikletiyle ayrıldı tamircinin dükkânından.

Bu hikâyeyle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
Doğru Cevap: "B" Olay öğle vaktinde yaşanmıştır.
Soru Açıklaması
8.
Mersincik Limanı’na demir attık. Köyde dağılmış boy boy evler çarptı gözüme. Ama bizi karşılamaya yalnız bir aile, yaşlı bir kadın, kızı, damadı ve torunu gelmişti. İçinin saflığı yüzüne vurmuş bu insanlar bize mersin ve defne dallarına sarılı, kırmızı, turuncu güzelim yıldız çiçekleri ve mis kokulu fesleğenlerle kocaman bir ayçiçeği verdi.

Bu metinde aşağıdaki ögelerden hangisi yoktur?
Doğru Cevap: "A" Zaman
Soru Açıklaması
9.
Aşağıdaki hikâyelerin hangisinde “olay” unsuru hakkında bilgi sahibi olunamaz?
Doğru Cevap: "B" Derviş Hasan, işte bu erenlerden biriydi. Geniş, kuru omuzlarının üstündeki koca külahlı, çok saçlı başı, beyaz sakallı yanık yüzü, derin, iri siyah gözleri ona garip bir heybet verirdi.
Soru Açıklaması
10.
Aşağıdaki hikâyelerin hangisinde kişi (kişi kadrosu) hakkında kesin olarak bilgi sahibi olunamaz?
Doğru Cevap: "C" Aslında kimse, onu yaşarken en mutlu anını yaşadığını bilmez. Bazı insanlar kimi coşkulu anlarında, hayatlarının o altın anını “şimdi” yaşadıklarını içtenlikle düşünebilir ya da söyleyebilirler belki ama gene de ruhlarının bir yanıyla bu andan da güzelini, daha da mutlu olanını ileride yaşayacaklarına inanırlar. Çünkü özellikle gençliğinde hiç kimse bundan daha kötü olacağını düşünerek hayatını sürdüremeyeceği gibi, insan eğer hayatının en mutlu anını hayal edebilecek kadar mutluysa, geleceğin de güzel olacağını düşünecek kadar iyimser olur.
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.