8. Sınıf Türkçe: Metin Türleri TEST - 1


Metin Türleri konusu 8. Sınıf Türkçei test soruları. Online 8. Sınıf Türkçei Metin Türleri Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
8. Sınıf Türkçe: Metin Türleri TEST - 1
1.
Toplumda veya tabiatta meydana gelen çeşitli olay, durum ve görünümle ilgili bilgi ve duyurulara “haber”; bu haberlerin halka duyurulması amacıyla hazırlanan yazılara da “haber yazısı” denir. Haber yazıları yazan kişiler anlattıkları karşısında tarafsız kalmalı, yorumdan kaçınmalıdır. Bir haber yazısında 5N 1K sorularının cevapları yer alır.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi bir haber yazısı örneğidir?
Doğru Cevap: "D" MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı özel program ve proje uygulayan eğitim kurumlarının öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinin katılımıyla “III. Ulusal Bilim Kampı” düzenlenecek. Bilim kampının ilk bölümü 4-6 Şubat’ta Bursa Uludağ Üniversitesi yerleşkesinde yapılacak. Bilim kampında, “akıllı araçlar ve teknolojileri”, “akıllı ve yenilikçi şehir uygulamaları”, “temiz ve yenilenebilir enerji”, “daha sağlıklı bir Türkiye için farmakoloji”, “endüstriyel tasarım” gibi konular ele alınacak.
Soru Açıklaması
2.
- - - - yazarı, yaşamının bir bölümünü anlatırken istemeyerek de olsa başkalarının yaşamına girmek zorundadır. Sanırım - - - - yazmadaki asıl amaç tanıdıklarını, yaşadıklarını, gördüklerini içtenlikle ve başkalarını yanıltmayacak bir yansızlıkla ele almak olmalıdır. Bir başka deyişle - - - - yazarı, yaşadıklarını olduğu gibi, gerçeği değiştirmeden, tarihe katkıda bulunacak bir biçimde dile getirmelidir. Böylece bir tarihçi gibi nesnel, bir edebiyat adamı gibi kişisel tutum ve zorunluluk içinde geçmişine bakmalıdır.

Metinde boş bırakılan yerlere aşağıdaki yazı türlerinden hangisi getirilmelidir?
Doğru Cevap: "A" Anı
Soru Açıklaması
3.
İlham, sanatçıyı eser yaratmaya iten, ona eser yaratma sırasında yardım eden bir güçtür. İnsanlar öteden beri “ilham”ın kutsal ve tanrısal bir kaynaktan geldiğine inanmışlardır. İnanmışlardır ki bir peri, bir melek veya tanrı, sanatçılara dize, cümle, uyum veya biçem durumunda, olağanüstü, tanrısal bir nesneyi sunar. Sanatçılar da ilhamı, göklerden gelen ve devredilmesi gereken bir emanet olarak görürler.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "A" Deneme
Soru Açıklaması
4.
Yurdumuzun tabiat ve tarihî zenginlikleriyle, turizm bakımından eşsiz bir hazine olduğunu düşünüyorum. Türkiye her mevsimde her turistin faydalanabileceği ideal bir ülkedir. Dünyanın hiçbir ülkesi Türkiye kadar uzun ve zengin bir tarihin mirasına sahip değildir.

Bu metin aşağıdaki yazı türlerinin hangisinden alınmıştır?
Doğru Cevap: "D" Fıkra (Köşe yazısı)
Soru Açıklaması
5.
Tunceli’nin Pülümür ilçesinde yol yapım işinde çalışan işçileri, Erzincan şehir merkezine getiren A.Ç. yönetimindeki kapalı kasa minübüs, Erzincan–Erzurum karayolu Üzümlü ilçesi Çermik mevkisinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle yoldan çıkarak yüksek gerilim hattı direğine çarptı.

Bu metin aşağıdaki yazı türlerinin hangisinden alınmıştır?
Doğru Cevap: "C" Haber yazısı
Soru Açıklaması
6.
Hayatta sır saklamanın insanlar için ne kadar önemli bir özellik olduğunu, bilmem hiç düşündünüz mü? Aranızda sır saklamayı beceremeyenler bulunabilir ama onlar bile sır saklamanın gerekli olduğunu çok iyi takdir ederler. Ne yapsınlar ki sırrı saklamak ellerinden gelmez. Kendilerine emanet edilen sır, suyun içine hapsedilmiş hava kabarcığı gibi bütün gücüyle dışarı fırlamak, serbest havaya kavuşmak ister. Böyleleri, “Ne yapsam da bundan kurtulsam?” der gibi adam arar, ilk rastladıklarına sırrı söyleyerek rahatlarlar.

Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "B" Deneme
Soru Açıklaması
7.
Alman Havayollarına ait uçak Atlantik Okyanusu üzerinde kayboldu. Henüz enkazına ulaşılamayan uçağın tek Türk yolcusu ebru sanatçımız Zehra Ceren’in öğrencileri ve sevenleri perişan durumda. Ceren’in büyük bir sanatçı kararlılığıyla birçok zorluğu aşarak Amerika’daki bir sanat festivaline katıldığı bildirildi. Acı haberin duyulmasından sonra Amerikalı yetkililer ile iletişim kuran ülkemiz yetkililer ne yazık ki henüz bir netice alamadılar.

Bu metinle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Doğru Cevap: "A" Betimleyici anlatım ağır basmaktadır.
Soru Açıklaması
8.
Hatice nine,

– Evlat, dedi. Şu ölen adam var ya, hani şu evi yediden yetmişe herkesle dolup taşan İmam

Yusuf.

Ben anlamaz gibi yapınca,

– Hatırlamadın mı, babanın övgüyle anlattığı

hocası.

Sonra devam etti:

– O yetim babası, eller anasıydı. Bulur buluşturur mutlaka düşkünlere yardım ederdi. Bak şimdi de herkes onun evini doldurmuş. Yaptıklarının karşılığını görüyor.

Bu metin için aşağıdakilerden hangisi kesinlikle söylenemez?
Doğru Cevap: "B" Kişileştirme yapılmıştır.
Soru Açıklaması
9.
Bazı insanlar vardır haklı olduğu hâlde hakkını savunamaz. Bazıları da haksız olduğu hâlde yüzsüzlük yaparak hak arar ve söke söke alır. Sonra da hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam eder. Bu durum yaygınlaştıkça insan ne yapacağını bilemiyor ve “Ben bu devrin adamı değilim.” demekten kendini alamıyor.

Bu yazının türü aşağıdakilerden hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Deneme
Soru Açıklaması
10.
• Bir konu hakkında derin bilgisi olan uzman kişilerin bilgi vermek amacıyla yazdığı yazılardır.

• Gazete veya dergilerde gündelik konuları bir görüş veya düşünceye bağlayarak yorumlayan yazı türüdür.

• Gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı anlatan kısa düz yazıya verilen addır.

Yukarıda bazı yazı türlerinin tanımı yapılmıştır.

Buna göre, aşağıdakilerin hangisi tanımı yapılan metin türlerinden biri değildir?
Doğru Cevap: "A" Anı
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.