8. Sınıf Türkçe: Metinle İlgili Sorular ve Cevaplar TEST - 1


Metinle İlgili Sorular ve Cevaplar konusu 8. Sınıf Türkçei test soruları. Online 8. Sınıf Türkçei Metinle İlgili Sorular ve Cevaplar Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
8. Sınıf Türkçe: Metinle İlgili Sorular ve Cevaplar TEST - 1
1.
Kemalettin Tuğcu’nun ömrü, bütün yazdıklarının özeti gibidir. Okuduğum onlarca romanı, geçmiş yılların tozu dumanı arasından seslenip yalnız iyilik etmeyi; anne, baba ve çocuk sevgisini öğütlüyor bizlere. İyilikler yazık ki hep acıların içinde gizlidir. Bunu onun romanlarında daha iyi görebiliyoruz.

Bu metne göre Kemalettin Tuğcu ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Doğru Cevap: "A" Yazdıkları ile yaşadıklarının alakalı olmadığı
Soru Açıklaması
2.
“Orhan Gencebay ile Bir Ömür” Orhan Gencebay’ın müzikteki altmışıncı sanat yılına özel hazırlanan saygı albümüdür. Albümdeki otuz iki sanatçı, Orhan Gencebay’a ait otuz üç eseri yeniden yorumladı. Albümde yer alan şarkılar, o şarkıyı seslendiren sanatçının adına göre alfabetik sıralanmıştır.

Bu parçadan,

I. Sanatçılardan biri iki parçayı yorumlamıştır.

II. Yorumlanan şarkıların söz ve güftesinde değişiklikler yapılmıştır.

III. Albüm, şarkı adlarına göre alfabetik sıralanmıştır.

IV. Orhan Gencebay yarım asırdan uzun bir süredir müzikle uğraşmaktadır.

yargılarından hangilerine kesin olarak ulaşılabilir?
Doğru Cevap: "B" I ve IV.
Soru Açıklaması
3.
Sonbaharda Uluyayla’ya gökten yaprak yağarsa yerden de mantar fışkırır. “Kanlıca” ve “Topaç” mantarlarını toplayanlar, sepetlerini Bartın, Zonguldak ve Karabük pazarlarında kısa zamanda boşaltırlar. Keselerini ise biraz olsun doldururlar. Sonbaharda, 1200 metredeki Uluyayla’dan kırlangıçlar da kanatlarını çekerler ama Kırlangıç Mağarası alıp başını gidemez. Uzunluğu 400 metreyi bulan bu mağarayı gezmek için yalnızca çizme giymeniz yetmez. Bineceğiniz bir bota da ihtiyaç duyarsınız. Yoksa mağaranın göle dönüşen suları sizi birçok güzelliğe kavuşmaktan alıkoyar.

Bu metinde tanıtılan yerle ilgili aşağıdakilerin hangisi çıkarılamaz?
Doğru Cevap: "A" Kırlangıç Mağarası çok sayıda turist çekmektedir.
Soru Açıklaması
4.
Balıkçılık ve tarım binlerce yıl Umman halkının geçim kaynağı olmuş. 1970’te İtalyan arkeologlar, Umman sahillerinde yaklaşık 400 kişinin yaşamış olduğu ve 7000 yıl öncesine tarihlenen bir balıkçı köyü bulmuşlar. Bu da gösteriyor ki Umman topraklarında, yaşayan halkın ataları denizcilik ve balıkçılıkla iç içe yaşamışlar. Ummanlılar, balıkçılığı öteden beri bir “takım” işi olarak görmüşler. Ava büyük teknelerle ve çok sayıda insanla çıkmışlar.

Bu metinden Ummanlılarla ilgili olarak aşağıdakilerin hangisi çıkarılamaz?
Doğru Cevap: "D" Balıkçılık kendilerine atalarından kalmış tek geçim kaynağıdır.
Soru Açıklaması
5.
Hayatta karşılaştığımız her olayın, durumun bir nedeni vardır. Olayların nedenini arama yaklaşımı, çocuklarda doğuştan gelen mucizevi bir eğilimdir. Ancak çocuklar; anne, baba ve öğretmenlerinin sorulardan rahatsız olduğunu gördükçe bu doğal tutumlarından yavaş yavaş uzaklaşırlar. Yetişkin bireyler olduklarında da hoşa gitmeyen bir olayla karşılaşınca olayların nedenlerini bulup ortadan kaldırma yerine, teslimiyetçi bir anlayışla soruna katlanma yolunu seçerler. Çözemediğimiz bu sorun, suskun bir toplum olmamıza yol açar.

Bu paragraftan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?
Doğru Cevap: "A" Anne-baba ve öğretmenler çocukların gereksiz soru sormasını engeller.
Soru Açıklaması
6.
Mimar Sinan, Kayseri’de doğmuştur. Yavuz Sultan Selim zamanında İstanbul’a gelmiş ve padişahlarla seferlere katılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murad dönemlerinde mimarbaşılık yapmıştır. Sinan’ın yaptığı ilk büyük cami İstanbul Şehzade Camisi’dir. Ustalık eserim dediği Selimiye Camisi ise Edirne’de bulunur. Dünyanın en büyük yapı mimar sanatçılarından biri olan Sinan’ın yüzlerce eseri vardır.

Bu metinde Mimar Sinan’la ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?
Doğru Cevap: "B" En son yaptığı eseri Selimiye Camisi’dir.
Soru Açıklaması
7.
Çocukları oyun oynamaktan men etmek, cahilliğin kendisidir. Çocuk hak ve sorumluluğu oynarken öğrenir. Oyunbozanlığın kötü bir şey olduğunun bilincine oynayarak varır. Yarışmada oyunlarla özbilinç boy atar, oyunlarda gelişir kardeşlik duygusu... Oynarken tanır kendini insan, kendinde ummadığı beceriler bulur da şaşar.

Bu metinde oyun ile ilgili aşağıdakilerin hangisine değinilmemiştir?
Doğru Cevap: "D" Oyunlarda haksızlıkların olduğuna
Soru Açıklaması
8.
Şiir eskimez. Bence eskiyen, şiirin taşıdığı dil kalıbı ve çok ötedeki bir yaşamın bize uzak düşebileceği düşüncesidir; öyle eski şiirler vardır ki dün yazılmış gibi dipdiridirler. Bu da gösteriyor ki şiir ölmez de eskimez de çünkü eskimesi demek, artık eski etkisini yitirmesi demektir. Bugün bir şiiri, tam olarak içimizde duyuyorsak o şiir ne zaman yazılmış olursa olsun, ona eskimiş diyemeyiz.

Bu metinde şiirle ilgili aşağıdakilerin hangisine değinilmemiştir?
Doğru Cevap: "D" Ne zaman yazıldığı bilinmeyen şiirlerin eskimiş olduğuna
Soru Açıklaması
9.
Nerede Cahit, hani Ziya, Orhan Veliler, Saitler

Uzak bir evrendeler şimdi, suskun

Bir özlem yakarak yüreğimde

Bekliyorum, bir gün karşıma çıkacaklar

Sevinçle uzatarak ellerimi

Kucaklayacağım hepsini bir bir

 

Sararmış yapraklarında dergilerin

Sesleniyorlar durmadan, duymuyor musunuz

O kadar duygulu, öylesine içli ve dolu

Ama hep eski anılardan söz ediyorlar

Dünyalarından hiç haber verdikleri yok

Bu dizelerin şairinin anlatmak istedikleri arasında;

I. Ölüm karşısında duyulan acı ve çaresizlik

II. Şair ve yazar arkadaşlarının kaybından duyduğu özlem

III. Bir gün arkadaşlarına kavuşma isteği

IV. Eski şairlerin yeni kuşaklarca yaşatılmamasının verdiği umutsuzluk

konularından hangisi yoktur?
Doğru Cevap: "D" IV.
Soru Açıklaması
10.
Rock gruplarının konserlerine gitmeyi severim çünkü bu konserlerde coşkulu ve enerjik bir ortam vardır. Fakat kendi tarzı olmayan grupların konserlerine katılmam. Gerçi bir iki defa bilet aldım fakat bir bahaneyle gitmedim. Keşke bana gençliğimi hatırlatan bu grupları dinlemeye gittiğimde yeni - eski karşılaştırması yapmasaydım. Konser sonrası yaşça küçük birinin eski bir parçayı mırıldandığını duydum ve aklımdaki sisler dağıldı.

Bu metinden aşağıdakilerin hangisi çıkarılamaz?
Doğru Cevap: "B" Rock konserleri için hiç bilet almamıştır.
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.