LGS Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Deneme Sınavı TEST - 2


LGS sınavı Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi bölümü online deneme soruları. Online LGS Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi deneme testi için her sorunun ortalama 2 dakika süresi vardır. Aşağıdaki deneme testini belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
LGS Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Deneme Sınavı TEST - 2
1.
Toplumsal yasalar; toplumsal oluşum, gelişim ve değişim konularıyla ilgili olan yasalardır.

Yukarıda ki tanıma göre aşağıdakilerden hangisi toplumsal yasayla ilgili değildir?
Doğru Cevap: "D" DNA ve RNA’nın yapısı
Soru Açıklaması
2.
İnsanın özgürlüğü ve sorumluluğuyla ilgili çalışma hazırlayan Zeynep Azra “... Herkes kazandığı şeyler karşılığında rehin tutulmuştur.” (Tur Suresi 21) ayetinden hareketle defterine şu bilgileri yazmıştır.

 Allah, insanın sorumluluğunu gücüyle sınırlı tutmuştur.

 Din seçiminde özgür bırakılmıştır.

 İnsanlar seçimlerini külli iradeye uygun yapar.

 Her insan sadece kendi davranışlarından sorumludur.

Buna göre Zeynep Azra’nın defterine yazdığı bilgilerden kaç tanesi doğrudur?
Doğru Cevap: "C" 3
Soru Açıklaması
3.
Ali amca sabah boya sandığını alır işe gidip akşama kadar ayakkabı boyar ve akşam kendisini bekleyen çocuklarına bir şeyler alıp mutlu bir şekilde evine döner ve Allah’a şükreder.

Yukarıdaki metne bakıldığında aşağıdaki kavramlardan hangisi ile bir ilişki kurulamaz?
Doğru Cevap: "D" Ecel
Soru Açıklaması
4.
Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi imtihan olarak hayır ve şer ile deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz. (ENBİYA 35.AYET)

Yukarıda verilen ayet dinin birey üzerindeki etkilerinden dinin hangi yönünü vurgulamıştır?
Doğru Cevap: "D" Kişinin yaratılış gayesinin ne olduğunu gösterip hayatının amacını kavratmak
Soru Açıklaması
5.
Tüccar Mehmet Bey, Allah (c.c.) katında zekatının makbul olması için sahip olduğu malların en iyisini seçer. Bunu gören esnaf komşusu "Sen ahmak mısın? Neden en güzel mallarını veriyorsun? Şuradakiler de senin malların ama belli ki bunlara göre daha kötü, bunlardan versene." demiş.

Mehmet Bey esnaf komşusuna aşağıdaki hangi ayeti kerimeyi söylerse esnaf komşusu hatasını anlar?
Doğru Cevap: "C" Ey iman edenler, gerek kazandıklarınızın ve gerekse sizin için yerden çıkardıklarımızın temizlerinden Allah yolunda harcayın, kendinizin göz yummadan alamayacağınız adilerini vermeye yeltenmeyin ve Allah'ın hiç bir şeye ihtiyacı olmadığını ve şükredilmesi gereken olduğunu bilin. (BAKARA SURESİ 267.AYET)
Soru Açıklaması
6.
Hz. Şuayb Medyen kavmine peygamber olarak gönderilmiştir. Bu kavim ölçüde ve tartıda adaletsizlik yapmış, halkın mallarını kötüleyip değerinden daha düşük paralara ürünleri satın alarak bu insanlara zulmetmiştir.

Aşağıdaki hangi ayet ile Allah Medyen halkını bu konularla ilgili uyarmıştır?
Doğru Cevap: "A" Medyen'e de kardeşleri Şu'ayb'ı gönderdik. Şu'ayb onlara: "Ey kavmim, Allah'a kulluk edin, sizin O'ndan başka hiçbir ilahınız yoktur. Ölçeği ve tartıyı da eksik tutmayın; ben sizi bir refah içinde görüyorum ve ben, sizi kuşatacak bir günün azabından korkuyorum. (HUD SURESİ 84.AYET)
Soru Açıklaması
7.
Dünyada ortaya çıkan hastalıklar ve musibetlerle birlikte bazı insanlar ortaya çıkar ve halkın hassasiyetine göre ortaya farklı düşünceler atabilir. Son zamanlarda bir adam; virüse karşı rüyasında kendisine sumak tavsiye edildiğini, sumak yiyenlerin şifa bulacağını söyler. Başka birisi çıkar rüyasında bal ve armutun virüs hastalıklarına iyi geldiğini gördüğünü söyler. Diyanet İşleri Başkanlığı ise halkı böylesi yönlendirmeler karşısında uyarmıştır.

Yukarıda anlatılan olay dinin temel gayesi düşünüldüğünde aşağıdakilerden hangisini korumaya yönelik olduğu söylenebilir?
Doğru Cevap: "A" Dinin korunması
Soru Açıklaması
8.
Aşağıdaki ayetlerden hangisi Zekat (sadaka) vermenin sağladığı bireysel faydalardan değildir?
Doğru Cevap: "D" Sadakalar (zekâtlar) Allah'tan bir farz olarak ancak, yoksullara, düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslâm'a) ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda olana,yolda kalana mahsustur. Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir. (ET-TEVBE 60.AYET)
Soru Açıklaması
9.
Ayet’el-Kürsi için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
Doğru Cevap: "D" Kürsi, Allah’ın isimlerinden biridir
Soru Açıklaması
10.
Hz. Muhammed’in (sav.) “Sağ elin verdiğini sol el görmesin.” sözü ile aşağıdaki ayetlerden hangisi anlamca örtüşür?
Doğru Cevap: "D" “Eğer sadakaları (zekât ve benzeri hayırları) açıktan verirseniz ne âlâ! Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz işte bu sizin için daha hayırlıdır…” (Bakara suresi, 271. ayet)
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.